Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA CZAPSKIEGO czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 53549)

LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA CZAPSKIEGO

📍 Grudziądz | Zdawalność: 85,7%

SZKOŁA B (RSPO: 24963)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

📍 Grudziądz | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 14 87,5% Me: 92,5% · σ: 14,2% · Mo: 98% 749 3 131 91,8% 🏆 Me: 95% · σ: 11,0% · Mo: 97% 366 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 12 77,7% Me: 85,5% · σ: 20,1% · Mo: 92% 683 3 117 82,8% 🏆 Me: 88% · σ: 17,5% · Mo: 97% 337 1
język angielski ustny (M) 14 94,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 176 1 131 93,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 246 2
język polski poziom podstawowy (M) 14 51,6% Me: 53% · σ: 12,1% · Mo: 40% 2498 5 131 66,0% 🏆 Me: 67% · σ: 11,2% · Mo: 60% 756 1
język polski ustny (M) 14 81,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 523 2 131 81,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 495 1
matematyka poziom podstawowy (M) 14 49,9% Me: 57% · σ: 21,9% · Mo: 64% 2160 7 131 77,3% 🏆 Me: 80% · σ: 18,6% · Mo: 98% 368 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 85,7%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA CZAPSKIEGO wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO w 5.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA CZAPSKIEGO II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO Różnica
matematyka 49,9% 77,3% 27,4 pkt proc.
język polski 51,6% 66,0% 14,5 pkt proc.
język angielski 77,7% 82,8% 5,1 pkt proc.
język angielski 87,5% 91,8% 4,3 pkt proc.
język angielski 94,7% 93,8% 1,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 14,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 27,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 131 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.