Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 3 i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 53542)

TECHNIKUM NR 3

📍 Grudziądz | Zdawalność: 91,3%

SZKOŁA B (RSPO: 24962)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO

📍 Grudziądz | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 7 36,7% Me: 33% · σ: 14,4% · Mo: -% 966 3 68 39,6% 🏆 Me: 37% · σ: 15,9% · Mo: 30% 842 2
chemia poziom rozszerzony (M) 5 29,6% 🏆 Me: 28% · σ: 13,3% · Mo: -% 784 2 22 27,3% Me: 27,5% · σ: 18,9% · Mo: 28% 830 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 17 21,9% Me: 15% · σ: 14,5% · Mo: 8% 695 3 8 57,4% 🏆 Me: 60% · σ: 22,6% · Mo: -% 169 1
geografia poziom rozszerzony (M) 11 31,5% Me: 30% · σ: 15,2% · Mo: 23% 1625 4 33 44,8% 🏆 Me: 45% · σ: 17,0% · Mo: 32% 815 2
historia poziom rozszerzony (M) 6 34,7% Me: 33% · σ: 9,1% · Mo: 33% 950 5 11 65,9% 🏆 Me: 58% · σ: 20,3% · Mo: 95% 148 1
język angielski poziom podstawowy (M) 138 76,3% Me: 85% · σ: 21,8% · Mo: 95% 1794 6 137 90,9% 🏆 Me: 95% · σ: 9,7% · Mo: 95% 444 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 106 65,1% Me: 73% · σ: 24,3% · Mo: 85% 1841 7 118 80,0% 🏆 Me: 85% · σ: 16,6% · Mo: 93% 503 2
język angielski ustny (M) 138 71,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2732 11 136 87,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 785 3
język polski poziom podstawowy (M) 138 46,6% Me: 47% · σ: 10,9% · Mo: 47% 3166 9 136 62,7% 🏆 Me: 62,5% · σ: 13,5% · Mo: 63% 1097 2
język polski ustny (M) 138 60,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2813 10 136 80,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 587 3
matematyka poziom podstawowy (M) 138 62,0% Me: 65% · σ: 20,7% · Mo: 68% 1173 3 136 73,2% 🏆 Me: 74% · σ: 17,2% · Mo: 70% 543 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 63 17,7% Me: 12% · σ: 17,3% · Mo: 0% 1506 5 55 34,4% 🏆 Me: 36% · σ: 23,7% · Mo: 10% 805 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 91,3%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO w 11.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 3 I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO Różnica
fizyka 21,9% 57,4% 35,4 pkt proc.
historia 34,7% 65,9% 31,2 pkt proc.
język polski 60,9% 80,9% 20,0 pkt proc.
matematyka 17,7% 34,4% 16,8 pkt proc.
język angielski 71,1% 87,4% 16,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 8,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 35,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.