Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK JANA PIWNIKA "PONUREGO" W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W OPATOWIE czy PRYWATNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W OPATOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 25240)

PRYWATNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W OPATOWIE

📍 Opatów | Zdawalność: 92,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 50 73,1% Me: 82,5% · σ: 23,0% · Mo: 87% 2162 5 14 73,7% 🏆 Me: 72% · σ: 9,3% · Mo: 70% 2088 4
język angielski ustny (M) 50 69,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2927 2 14 67,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3176 4
język polski poziom podstawowy (M) 50 48,9% 🏆 Me: 47% · σ: 19,3% · Mo: 32% 2860 4 14 47,2% Me: 51% · σ: 20,5% · Mo: 67% 3085 5
język polski ustny (M) 50 71,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1475 2 14 62,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2649 5
matematyka poziom podstawowy (M) 50 67% Me: 68% · σ: 18,4% · Mo: 64% 882 3 14 82,9% 🏆 Me: 89% · σ: 14,1% · Mo: 96% 176 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK JANA PIWNIKA "PONUREGO" W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W OPATOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (94% vs 92,9%).

Spośród 5 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK JANA PIWNIKA "PONUREGO" W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W OPATOWIE wypada lepiej w 3, a PRYWATNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W OPATOWIE w 2.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK JANA PIWNIKA "PONUREGO" W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W OPATOWIE PRYWATNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W OPATOWIE Różnica
matematyka 67% 82,9% 15,9 pkt proc.
język polski 71,6% 62,1% 9,5 pkt proc.
język angielski 69,6% 67,7% 1,8 pkt proc.
język polski 48,9% 47,2% 1,7 pkt proc.
język angielski 73,1% 73,7% 0,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 15,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 50 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.