Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE vs KATOLICKIE PUBLICZNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA PAWŁA II W ŚREMIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 7 18,6% Me: 17% · σ: 9,3% · Mo: 10% 1938 4 6 29,7% 🏆 Me: 24% · σ: 14,0% · Mo: -% 1267 2
historia poziom rozszerzony (M) 5 38% Me: 42% · σ: 18,0% · Mo: -% 874 3 11 55,5% 🏆 Me: 55% · σ: 25,9% · Mo: -% 386 1
język angielski poziom podstawowy (M) 110 78,5% 🏆 Me: 85% · σ: 18,3% · Mo: 90% 1576 2 34 78,1% Me: 82% · σ: 16,9% · Mo: 57% 1615 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 96 66,1% 🏆 Me: 67% · σ: 21,8% · Mo: 92% 1738 2 25 64,8% Me: 67% · σ: 25,1% · Mo: 87% 1877 3
język angielski ustny (M) 110 86,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 904 2 34 81,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1452 3
język polski poziom podstawowy (M) 110 60,3% 🏆 Me: 60% · σ: 16,2% · Mo: 67% 1340 2 34 55,4% Me: 53% · σ: 13,6% · Mo: 42% 1991 3
język polski poziom rozszerzony (M) 6 11,3% Me: 0% · σ: 16,0% · Mo: 0% 2117 3 16 41,9% 🏆 Me: 40% · σ: 22,8% · Mo: 14% 1029 2
język polski ustny (M) 110 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1752 3 34 73,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1298 2
matematyka poziom podstawowy (M) 110 54,5% Me: 50% · σ: 18,8% · Mo: 40% 1715 3 34 54,7% 🏆 Me: 55% · σ: 18,8% · Mo: 46% 1692 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 94,1%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE wypada lepiej w 4, a KATOLICKIE PUBLICZNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA PAWŁA II W ŚREMIE w 5.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE KATOLICKIE PUBLICZNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA PAWŁA II W ŚREMIE Różnica
język polski 11,3% 41,9% 30,6 pkt proc.
historia 38% 55,5% 17,5 pkt proc.
biologia 18,6% 29,7% 11,1 pkt proc.
język angielski 86,1% 81,0% 5,1 pkt proc.
język polski 60,3% 55,4% 4,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 30,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 16 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.