Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE vs ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 52759)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE

📍 Śrem | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 69 40,7% 🏆 Me: 38% · σ: 21,0% · Mo: 22% 806 1 7 16,9% Me: 17% · σ: 4,1% · Mo: 13% 2065 5
język angielski poziom podstawowy (M) 192 89,6% 🏆 Me: 93% · σ: 11,8% · Mo: 98% 561 1 58 63,5% Me: 62,5% · σ: 24,5% · Mo: 58% 3196 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 82 78% 🏆 Me: 80% · σ: 17,3% · Mo: 93% 657 1 23 57,9% Me: 63% · σ: 28,6% · Mo: 63% 2592 4
język angielski ustny (M) 192 89,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 559 1 58 67,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3206 6
język polski poziom podstawowy (M) 192 67,4% 🏆 Me: 67% · σ: 12,1% · Mo: 60% 621 1 58 48,4% Me: 48% · σ: 12,9% · Mo: 45% 2921 4
język polski ustny (M) 192 77,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 873 1 58 64,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2356 4
matematyka poziom podstawowy (M) 192 71,2% 🏆 Me: 74% · σ: 19,3% · Mo: 90% 654 1 58 45,9% Me: 44% · σ: 19,0% · Mo: 58% 2553 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 55 34,1% 🏆 Me: 28% · σ: 19,5% · Mo: 18% 820 1 10 10,4% Me: 9% · σ: 8,2% · Mo: 4% 1953 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 74,1%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE wypada lepiej w 8, a ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE Różnica
język angielski 89,6% 63,5% 26,1 pkt proc.
matematyka 71,2% 45,9% 25,3 pkt proc.
biologia 40,7% 16,9% 23,8 pkt proc.
matematyka 34,1% 10,4% 23,7 pkt proc.
język angielski 89,7% 67,5% 22,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 25,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 26,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 192 osób w szkole A i 58 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.