Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE czy ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 52759)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE

📍 Śrem | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 69 40,7% 🏆 Me: 38% · σ: 21,0% · Mo: 22% 806 1 7 18,6% Me: 17% · σ: 9,3% · Mo: 10% 1938 4
geografia poziom rozszerzony (M) 41 56,8% 🏆 Me: 55% · σ: 19,6% · Mo: 67% 375 1 12 36,2% Me: 31,5% · σ: 18,1% · Mo: 17% 1260 2
historia poziom rozszerzony (M) 28 47,6% 🏆 Me: 45% · σ: 24,2% · Mo: 45% 612 2 5 38% Me: 42% · σ: 18,0% · Mo: -% 874 3
język angielski poziom podstawowy (M) 192 89,6% 🏆 Me: 93% · σ: 11,8% · Mo: 98% 561 1 110 78,5% Me: 85% · σ: 18,3% · Mo: 90% 1576 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 82 78% 🏆 Me: 80% · σ: 17,3% · Mo: 93% 657 1 96 66,1% Me: 67% · σ: 21,8% · Mo: 92% 1738 2
język angielski ustny (M) 192 89,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 559 1 110 86,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 904 2
język polski poziom podstawowy (M) 192 67,4% 🏆 Me: 67% · σ: 12,1% · Mo: 60% 621 1 110 60,3% Me: 60% · σ: 16,2% · Mo: 67% 1340 2
język polski poziom rozszerzony (M) 61 58,5% 🏆 Me: 63% · σ: 27,2% · Mo: 51% 382 1 6 11,3% Me: 0% · σ: 16,0% · Mo: 0% 2117 3
język polski ustny (M) 192 77,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 873 1 110 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1752 3
matematyka poziom podstawowy (M) 192 71,2% 🏆 Me: 74% · σ: 19,3% · Mo: 90% 654 1 110 54,5% Me: 50% · σ: 18,8% · Mo: 40% 1715 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 55 34,1% 🏆 Me: 28% · σ: 19,5% · Mo: 18% 820 1 26 9,3% Me: 5% · σ: 10,5% · Mo: 0% 2021 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,2%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE wypada lepiej w 11, a ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE Różnica
język polski 58,5% 11,3% 47,2 pkt proc.
matematyka 34,1% 9,3% 24,8 pkt proc.
biologia 40,7% 18,6% 22,1 pkt proc.
geografia 56,8% 36,2% 20,6 pkt proc.
matematyka 71,2% 54,5% 16,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 47,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 61 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.