Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W LUBLINIE czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 52409)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W LUBLINIE

📍 Lublin | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 12173)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO

📍 Lublin | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 69 65,5% Me: 71% · σ: 16,5% · Mo: 73% 111 5 18 66,2% 🏆 Me: 67,5% · σ: 15,3% · Mo: 45% 101 4
chemia poziom rozszerzony (M) 62 71,7% 🏆 Me: 72% · σ: 17,4% · Mo: 92% 27 2 17 52,9% Me: 47% · σ: 19,9% · Mo: 40% 220 8
fizyka poziom rozszerzony (M) 52 64,2% Me: 70% · σ: 17,9% · Mo: 42% 83 3 7 74% 🏆 Me: 78% · σ: 16,1% · Mo: -% 28 2
geografia poziom rozszerzony (M) 29 73,5% Me: 75% · σ: 14,5% · Mo: 83% 72 5 10 80,7% 🏆 Me: 85% · σ: 19,3% · Mo: 100% 20 2
język angielski poziom podstawowy (M) 184 95,5% 🏆 Me: 97% · σ: 5,6% · Mo: 98% 110 3 51 92,9% Me: 97% · σ: 11,3% · Mo: 98% 283 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 152 91,0% 🏆 Me: 95% · σ: 9,6% · Mo: 98% 58 3 50 89,2% Me: 97% · σ: 16,1% · Mo: 98% 99 5
język angielski ustny (M) 184 97,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 55 2 51 93,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 251 6
język polski poziom podstawowy (M) 192 69,5% Me: 70% · σ: 11,2% · Mo: 70% 460 5 55 70,4% 🏆 Me: 70% · σ: 12,6% · Mo: 63% 398 3
język polski poziom rozszerzony (M) 39 61,3% Me: 63% · σ: 28,3% · Mo: 3% 300 18 10 67,4% 🏆 Me: 69% · σ: 6,8% · Mo: 66% 173 14
język polski ustny (M) 192 95,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 16 2 55 75,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1073 21
matematyka poziom podstawowy (M) 192 89,5% 🏆 Me: 94% · σ: 12,7% · Mo: 98% 62 2 55 78,5% Me: 86% · σ: 18,7% · Mo: 96% 324 10
matematyka poziom rozszerzony (M) 102 68,6% 🏆 Me: 69% · σ: 16,3% · Mo: 68% 54 2 17 66,9% Me: 74% · σ: 25,3% · Mo: 80% 64 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W LUBLINIE wypada lepiej w 7, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO w 5.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W LUBLINIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO Różnica
język polski 95,8% 75,5% 20,3 pkt proc.
chemia 71,7% 52,9% 18,8 pkt proc.
matematyka 89,5% 78,5% 11,0 pkt proc.
fizyka 64,2% 74% 9,8 pkt proc.
geografia 73,5% 80,7% 7,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 192 osób w szkole A i 55 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.