Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 4 IM. HENRYKA SŁAWIKA W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH W RYBNIKU czy TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W RYBNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 52342)

TECHNIKUM NR 4 IM. HENRYKA SŁAWIKA W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH W RYBNIKU

📍 Rybnik | Zdawalność: 80,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 141 71,9% Me: 82% · σ: 24,0% · Mo: 93% 2293 9 88 77,0% 🏆 Me: 87% · σ: 23,9% · Mo: 93% 1723 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 108 62,3% 🏆 Me: 70% · σ: 26,4% · Mo: 83% 2104 7 79 59,0% Me: 62% · σ: 26,8% · Mo: 88% 2472 10
język angielski ustny (M) 141 71,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2719 11 86 77,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1953 6
język polski poziom podstawowy (M) 141 50,7% 🏆 Me: 50% · σ: 11,5% · Mo: 48% 2603 8 88 50,2% Me: 50% · σ: 17,1% · Mo: 42% 2680 9
język polski poziom rozszerzony (M) 6 26,3% 🏆 Me: 27,5% · σ: 22,7% · Mo: 0% 1678 8 13 19,5% Me: 3% · σ: 27,4% · Mo: 0% 1891 9
język polski ustny (M) 140 54,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3605 13 86 64,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2315 7
matematyka poziom podstawowy (M) 141 51,3% 🏆 Me: 52% · σ: 22,4% · Mo: 56% 2030 7 88 51,2% Me: 53% · σ: 24,3% · Mo: 10% 2036 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 62 10,7% Me: 4% · σ: 14,7% · Mo: 0% 1937 10 25 17,8% 🏆 Me: 10% · σ: 18,6% · Mo: 0% 1500 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W RYBNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (81,4% vs 80,7%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 4 IM. HENRYKA SŁAWIKA W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH W RYBNIKU wypada lepiej w 4, a TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W RYBNIKU w 4.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 4 IM. HENRYKA SŁAWIKA W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH W RYBNIKU TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W RYBNIKU Różnica
język polski 54,0% 64,7% 10,7 pkt proc.
matematyka 10,7% 17,8% 7,0 pkt proc.
język polski 26,3% 19,5% 6,8 pkt proc.
język angielski 71,3% 77,2% 5,9 pkt proc.
język angielski 71,9% 77,0% 5,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 10,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 140 osób w szkole A i 86 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.