Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO vs IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.
📍 Częstochowa | Zdawalność: 100%
📍 Częstochowa | Zdawalność: 98,6%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 59 | 58,8% Me: 62% · σ: 18,0% · Mo: 67% | 236 | 2 | 87 | 57,6% Me: 62,5% · σ: 20,6% · Mo: 70% | 260 | 3 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 44 | 41,3% Me: 37,5% · σ: 21,4% · Mo: 15% | 471 | 4 | 56 | 58,4% Me: 60% · σ: 24,2% · Mo: 35% | 140 | 2 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 6 | 26,7% Me: 26,5% · σ: 14,4% · Mo: -% | 637 | 6 | 17 | 43,8% Me: 42% · σ: 29,9% · Mo: 20% | 368 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 37 | 47,1% Me: 50% · σ: 19,8% · Mo: 22% | 706 | 8 | 48 | 68,7% Me: 72% · σ: 18,6% · Mo: 77% | 139 | 1 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 15 | 50,8% Me: 55% · σ: 21,8% · Mo: 17% | 510 | 8 | 7 | 74,3% Me: 80% · σ: 23,4% · Mo: 100% | 52 | 1 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 11 | 48% Me: 44% · σ: 18,8% · Mo: 34% | 155 | 4 | 26 | 61,1% Me: 62% · σ: 20,3% · Mo: 56% | 52 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 173 | 93,2% Me: 95% · σ: 6,8% · Mo: 98% | 261 | 2 | 209 | 93,1% Me: 95% · σ: 8,4% · Mo: 98% | 268 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 162 | 81,0% Me: 85% · σ: 15,4% · Mo: 93% | 440 | 3 | 175 | 85,3% Me: 90% · σ: 15,3% · Mo: 95% | 228 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 173 | 96,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 118 | 3 | 209 | 97,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 77 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 173 | 65,9% Me: 65% · σ: 12,7% · Mo: 63% | 766 | 6 | 211 | 69,8% Me: 70% · σ: 13,5% · Mo: 70% | 443 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 39 | 59,0% Me: 66% · σ: 20,8% · Mo: 66% | 361 | 3 | 46 | 53,8% Me: 58,5% · σ: 26,4% · Mo: 0% | 534 | 5 |
| język polski ustny (M) | 173 | 84,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 325 | 7 | 211 | 88,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 132 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 173 | 75,1% Me: 78% · σ: 16,3% · Mo: 86% | 454 | 3 | 211 | 79,6% Me: 86% · σ: 18,5% · Mo: 98% | 284 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 58 | 42,3% Me: 46% · σ: 21,5% · Mo: 52% | 556 | 4 | 105 | 57,2% Me: 60% · σ: 26,0% · Mo: 86% | 189 | 1 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 17 | 62,8% Me: 74% · σ: 26,9% · Mo: 78% | 174 | 3 | 23 | 67,2% Me: 74% · σ: 16,8% · Mo: 74% | 128 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,6%).
Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO wypada lepiej w 3, a IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA w 12.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO | IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 50,8% | 74,3% | 23,5 pkt proc. |
| geografia | 47,1% | 68,7% | 21,5 pkt proc. |
| fizyka | 26,7% | 43,8% | 17,1 pkt proc. |
| chemia | 41,3% | 58,4% | 17,0 pkt proc. |
| matematyka | 42,3% | 57,2% | 14,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 23,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 15 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.