Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE W SANOKU czy TECHNIKUM NR 1 W SANOKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 49381)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE W SANOKU

📍 Sanok | Zdawalność: 99,4%

SZKOŁA B (RSPO: 86612)

TECHNIKUM NR 1 W SANOKU

📍 Sanok | Zdawalność: 70,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 91 39,8% 🏆 Me: 37% · σ: 17,5% · Mo: 22% 833 2 7 13,3% Me: 10% · σ: 6,6% · Mo: 7% 2293 4
geografia poziom rozszerzony (M) 54 54,8% 🏆 Me: 54% · σ: 19,3% · Mo: 57% 447 1 61 30,8% Me: 33% · σ: 15,1% · Mo: 20% 1683 3
język angielski poziom podstawowy (M) 171 82,7% 🏆 Me: 90% · σ: 18,2% · Mo: 97% 1181 2 96 57,3% Me: 62,5% · σ: 29,7% · Mo: 47% 3735 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 136 72,4% 🏆 Me: 78% · σ: 21,4% · Mo: 92% 1102 2 48 62,2% Me: 70% · σ: 24,9% · Mo: 72% 2115 3
język angielski ustny (M) 171 87,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 789 2 94 71,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2648 5
język polski poziom podstawowy (M) 173 65,3% 🏆 Me: 65% · σ: 12,8% · Mo: 63% 818 1 97 43,5% Me: 43% · σ: 15,1% · Mo: 57% 3523 4
język polski poziom rozszerzony (M) 66 35,9% 🏆 Me: 30% · σ: 26,9% · Mo: 3% 1295 2 8 20,8% Me: 11,5% · σ: 24,3% · Mo: 3% 1857 3
język polski ustny (M) 173 89,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 93 1 95 81,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 580 5
matematyka poziom podstawowy (M) 173 73,3% 🏆 Me: 76% · σ: 19,0% · Mo: 98% 535 1 97 44,8% Me: 44% · σ: 22,5% · Mo: 14% 2670 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 82 42,7% 🏆 Me: 42% · σ: 23,8% · Mo: 34% 541 2 9 7,6% Me: 6% · σ: 5,3% · Mo: 6% 2119 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE W SANOKU ma wyższą zdawalność ogólną (99,4% vs 70,5%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE W SANOKU wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 1 W SANOKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE W SANOKU TECHNIKUM NR 1 W SANOKU Różnica
matematyka 42,7% 7,6% 35,2 pkt proc.
matematyka 73,3% 44,8% 28,5 pkt proc.
biologia 39,8% 13,3% 26,5 pkt proc.
język angielski 82,7% 57,3% 25,4 pkt proc.
geografia 54,8% 30,8% 24,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 28,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 35,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 82 osób w szkole A i 9 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.