Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W SANOKU vs TECHNIKUM NR 2 W SANOKU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 49379)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W SANOKU

📍 Sanok | Zdawalność: 98,6%

SZKOŁA B (RSPO: 88429)

TECHNIKUM NR 2 W SANOKU

📍 Sanok | Zdawalność: 85,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 52 45,1% 🏆 Me: 43,5% · σ: 21,7% · Mo: 23% 799 2 6 16,5% Me: 17% · σ: 8,6% · Mo: 17% 2861 6
język angielski poziom podstawowy (M) 210 88,6% 🏆 Me: 93% · σ: 13,9% · Mo: 98% 646 1 35 62,5% Me: 60% · σ: 23,1% · Mo: 48% 3303 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 179 76,7% 🏆 Me: 83% · σ: 19,0% · Mo: 93% 740 1 20 46,8% Me: 37,5% · σ: 28,7% · Mo: 12% 3576 5
język angielski ustny (M) 209 90,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 526 1 34 73,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2426 3
język polski poziom podstawowy (M) 214 64,5% 🏆 Me: 63% · σ: 13,8% · Mo: 65% 901 2 34 45,4% Me: 47% · σ: 12,1% · Mo: 35% 3323 3
język polski ustny (M) 214 88,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 146 2 34 86,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 207 3
matematyka poziom podstawowy (M) 214 72,2% 🏆 Me: 74% · σ: 19,4% · Mo: 78% 599 2 34 43,2% Me: 39% · σ: 17,1% · Mo: 38% 2857 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 91 47,1% 🏆 Me: 46% · σ: 28,8% · Mo: 24% 410 1 7 5,1% Me: 6% · σ: 4,4% · Mo: 6% 2246 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W SANOKU ma wyższą zdawalność ogólną (98,6% vs 85,3%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W SANOKU wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 2 W SANOKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W SANOKU TECHNIKUM NR 2 W SANOKU Różnica
matematyka 47,1% 5,1% 42,0 pkt proc.
język angielski 76,7% 46,8% 29,9 pkt proc.
matematyka 72,2% 43,2% 29,0 pkt proc.
geografia 45,1% 16,5% 28,6 pkt proc.
język angielski 88,6% 62,5% 26,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 13,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 42,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 91 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.