Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W EŁKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 49087)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

📍 Gorzów Wielkopolski | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 35291)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W EŁKU

📍 Ełk | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 64 38,8% Me: 39% · σ: 15,4% · Mo: 32% 872 3 48 46% 🏆 Me: 45% · σ: 20,0% · Mo: 27% 620 1
chemia poziom rozszerzony (M) 29 31,9% Me: 28% · σ: 15,1% · Mo: 22% 725 3 28 43,0% 🏆 Me: 33% · σ: 23,7% · Mo: 30% 431 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 10 37,7% Me: 36,5% · σ: 26,1% · Mo: 40% 465 3 25 49,2% 🏆 Me: 47% · σ: 26,7% · Mo: 33% 289 1
geografia poziom rozszerzony (M) 61 44,9% Me: 42% · σ: 17,7% · Mo: 58% 810 3 86 45,7% 🏆 Me: 47% · σ: 17,1% · Mo: 50% 770 2
historia poziom rozszerzony (M) 19 58,1% 🏆 Me: 57% · σ: 25,2% · Mo: 53% 319 4 7 48,6% Me: 50% · σ: 15,7% · Mo: -% 578 2
język angielski poziom podstawowy (M) 172 90,9% 🏆 Me: 93% · σ: 10,8% · Mo: 97% 450 4 179 90,4% Me: 93% · σ: 11,9% · Mo: 98% 491 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 161 79,7% 🏆 Me: 85% · σ: 17,1% · Mo: 93% 522 4 170 79,6% Me: 83% · σ: 16,7% · Mo: 97% 524 2
język angielski ustny (M) 172 93,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 258 4 179 88,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 625 2
język polski poziom podstawowy (M) 186 71,1% 🏆 Me: 72% · σ: 12,5% · Mo: 67% 330 4 180 63,2% Me: 63% · σ: 16,5% · Mo: 57% 1044 2
język polski poziom rozszerzony (M) 59 52,9% 🏆 Me: 54% · σ: 24,5% · Mo: 31% 575 4 46 42,6% Me: 38,5% · σ: 19,9% · Mo: 37% 1006 2
język polski ustny (M) 186 81,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 494 4 180 75,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1034 2
matematyka poziom podstawowy (M) 186 71,0% Me: 70% · σ: 17,5% · Mo: 70% 676 3 180 78,0% 🏆 Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 96% 341 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 43 54,1% 🏆 Me: 54% · σ: 19,6% · Mo: 48% 236 1 91 51,5% Me: 54% · σ: 26,9% · Mo: 80% 291 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM wypada lepiej w 7, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W EŁKU w 5, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W EŁKU Różnica
fizyka 37,7% 49,2% 11,5 pkt proc.
chemia 31,9% 43,0% 11,2 pkt proc.
język polski 52,9% 42,6% 10,3 pkt proc.
historia 58,1% 48,6% 9,5 pkt proc.
język polski 71,1% 63,2% 7,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 11,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 10 osób w szkole A i 25 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.