Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. STANISŁAWA STASZICA W BOCHNI, UL. WINDAKIEWICZA 23 czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORŁA BIAŁEGO W BOCHNI? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 32089)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORŁA BIAŁEGO W BOCHNI

📍 Bochnia | Zdawalność: 89,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 35 51,4% 🏆 Me: 50% · σ: 18,6% · Mo: 40% 563 2 32 36,9% Me: 34% · σ: 18,0% · Mo: 20% 1222 4
język angielski poziom podstawowy (M) 100 86,8% 🏆 Me: 92% · σ: 14,5% · Mo: 93% 815 2 205 75,6% Me: 83% · σ: 22,0% · Mo: 93% 1881 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 92 76,3% 🏆 Me: 81% · σ: 19,4% · Mo: 90% 761 2 140 69,2% Me: 72,5% · σ: 21,8% · Mo: 82% 1436 4
język angielski ustny (M) 100 83,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1260 2 205 82,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1285 3
język polski poziom podstawowy (M) 101 63% 🏆 Me: 62% · σ: 12,4% · Mo: 55% 1062 2 206 61,5% Me: 62% · σ: 13,7% · Mo: 53% 1226 3
język polski poziom rozszerzony (M) 19 56,6% 🏆 Me: 54% · σ: 20,9% · Mo: 37% 444 2 59 35,8% Me: 29% · σ: 29,4% · Mo: 0% 1303 5
język polski ustny (M) 101 74,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1178 3 206 84,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 339 1
matematyka poziom podstawowy (M) 101 74,5% 🏆 Me: 78% · σ: 17,5% · Mo: 84% 483 2 206 51,0% Me: 51% · σ: 19,2% · Mo: 52% 2052 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 59 36,0% 🏆 Me: 38% · σ: 22,2% · Mo: 4% 756 2 14 11% Me: 6% · σ: 14,6% · Mo: 0% 1914 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. STANISŁAWA STASZICA W BOCHNI, UL. WINDAKIEWICZA 23 ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 89,3%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. STANISŁAWA STASZICA W BOCHNI, UL. WINDAKIEWICZA 23 wypada lepiej w 8, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORŁA BIAŁEGO W BOCHNI w 1.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. STANISŁAWA STASZICA W BOCHNI, UL. WINDAKIEWICZA 23 II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORŁA BIAŁEGO W BOCHNI Różnica
matematyka 36,0% 11% 25,0 pkt proc.
matematyka 74,5% 51,0% 23,5 pkt proc.
język polski 56,6% 35,8% 20,8 pkt proc.
geografia 51,4% 36,9% 14,5 pkt proc.
język angielski 86,8% 75,6% 11,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 59 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.