Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Rabka-Zdrój | Zdawalność: 98,9%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 9 | 45,9% Me: 38% · σ: 21,4% · Mo: 30% | 757 | 2 | 23 | 68,0% Me: 77% · σ: 20,1% · Mo: 78% | 147 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 15 | 67,7% Me: 87% · σ: 30,2% · Mo: 87% | 2756 | 4 | 91 | 90,6% Me: 93% · σ: 9,8% · Mo: 97% | 475 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 7 | 82,6% Me: 88% · σ: 14,0% · Mo: -% | 345 | 1 | 74 | 80,1% Me: 82% · σ: 15,7% · Mo: 97% | 499 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 15 | 81,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1386 | 3 | 91 | 82,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1265 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 15 | 58,3% Me: 62% · σ: 14,0% · Mo: -% | 1603 | 4 | 91 | 68,0% Me: 70% · σ: 11,6% · Mo: 70% | 581 | 1 |
| język polski ustny (M) | 15 | 71,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1552 | 3 | 91 | 88,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 137 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 15 | 44,8% Me: 42% · σ: 17,5% · Mo: 24% | 2675 | 4 | 91 | 74,3% Me: 80% · σ: 19,4% · Mo: 86% | 489 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (98,9% vs 73,3%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU w 6.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 44,8% | 74,3% | 29,5 pkt proc. |
| język angielski | 67,7% | 90,6% | 22,8 pkt proc. |
| geografia | 45,9% | 68,0% | 22,2 pkt proc. |
| język polski | 71,1% | 88,6% | 17,6 pkt proc. |
| język polski | 58,3% | 68,0% | 9,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 25,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 15 osób w szkole A i 91 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.