Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.EUGENIUSZA ROMERA W RABCE-ZDROJU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Rabka-Zdrój | Zdawalność: 98,6%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 9 | 45,9% Me: 38% · σ: 21,4% · Mo: 30% | 757 | 2 | 41 | 43,2% Me: 43% · σ: 17,4% · Mo: 33% | 886 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 15 | 67,7% Me: 87% · σ: 30,2% · Mo: 87% | 2756 | 4 | 142 | 81,4% Me: 88% · σ: 18,7% · Mo: 93% | 1290 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 7 | 82,6% Me: 88% · σ: 14,0% · Mo: -% | 345 | 1 | 127 | 65,7% Me: 70% · σ: 23,5% · Mo: 80% | 1783 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 15 | 81,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1386 | 3 | 142 | 86,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 884 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 15 | 58,3% Me: 62% · σ: 14,0% · Mo: -% | 1603 | 4 | 142 | 61,7% Me: 62% · σ: 12,2% · Mo: 63% | 1203 | 2 |
| język polski ustny (M) | 15 | 71,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1552 | 3 | 142 | 66,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2124 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 15 | 44,8% Me: 42% · σ: 17,5% · Mo: 24% | 2675 | 4 | 142 | 68,1% Me: 68% · σ: 19,8% · Mo: 80% | 828 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.EUGENIUSZA ROMERA W RABCE-ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (98,6% vs 73,3%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE wypada lepiej w 3, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.EUGENIUSZA ROMERA W RABCE-ZDROJU w 4.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.EUGENIUSZA ROMERA W RABCE-ZDROJU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 44,8% | 68,1% | 23,3 pkt proc. |
| język angielski | 82,6% | 65,7% | 16,9 pkt proc. |
| język angielski | 67,7% | 81,4% | 13,7 pkt proc. |
| język polski | 71,1% | 66,3% | 4,8 pkt proc. |
| język angielski | 81,7% | 86,3% | 4,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 25,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 23,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 15 osób w szkole A i 142 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.