Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TONIEGO HALIKA i TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 48046)

II SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TONIEGO HALIKA

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 80,5%

SZKOŁA B (RSPO: 41103)

TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 90,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 53,8% 🏆 Me: 50% · σ: 14,2% · Mo: -% 352 1 14 50,6% Me: 58,5% · σ: 23,6% · Mo: -% 462 3
geografia poziom rozszerzony (M) 24 38,5% Me: 37,5% · σ: 26,4% · Mo: 10% 1125 7 19 45,5% 🏆 Me: 48% · σ: 20,9% · Mo: 33% 778 5
język angielski poziom podstawowy (M) 42 74,1% Me: 79% · σ: 21,1% · Mo: 93% 2033 5 107 76,4% 🏆 Me: 85% · σ: 23,3% · Mo: 90% 1785 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 10 63,9% Me: 68,5% · σ: 19,5% · Mo: -% 1956 6 96 64,1% 🏆 Me: 67% · σ: 24,8% · Mo: 60% 1942 5
język angielski ustny (M) 42 55,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4133 11 107 71,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2634 5
język polski poziom podstawowy (M) 42 50,2% Me: 60% · σ: 25,5% · Mo: 78% 2682 7 107 67,4% 🏆 Me: 73% · σ: 22,2% · Mo: 73% 627 4
język polski ustny (M) 42 42,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4337 12 107 57,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3293 6
matematyka poziom podstawowy (M) 42 65,9% 🏆 Me: 77% · σ: 26,3% · Mo: 90% 954 3 107 59,9% Me: 62% · σ: 23,9% · Mo: 52% 1293 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE ma wyższą zdawalność ogólną (90,7% vs 80,5%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, II SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TONIEGO HALIKA wypada lepiej w 2, a TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE w 6.

Największe różnice

Przedmiot II SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TONIEGO HALIKA TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE Różnica
język polski 50,2% 67,4% 17,2 pkt proc.
język angielski 55,7% 71,9% 16,3 pkt proc.
język polski 42,8% 57,0% 14,2 pkt proc.
geografia 38,5% 45,5% 7,0 pkt proc.
matematyka 65,9% 59,9% 6,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 10,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 17,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 42 osób w szkole A i 107 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.