Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA i TECHNIKUM NR 1 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 47677)

SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 98,7%

SZKOŁA B (RSPO: 90445)

TECHNIKUM NR 1

📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 72,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 25 52,2% 🏆 Me: 55% · σ: 20,4% · Mo: 55% 536 1 26 20,1% Me: 17% · σ: 9,6% · Mo: 12% 2662 3
język angielski poziom podstawowy (M) 74 80,9% 🏆 Me: 90% · σ: 21,4% · Mo: 95% 1352 2 74 58,7% Me: 56% · σ: 24,3% · Mo: 55% 3617 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 56 70,7% 🏆 Me: 74% · σ: 20,9% · Mo: 78% 1272 1 34 51,0% Me: 50% · σ: 25,1% · Mo: 50% 3258 4
język angielski ustny (M) 74 83,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1200 2 74 69,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2889 4
język polski poziom podstawowy (M) 75 67,9% 🏆 Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 68% 582 2 81 48,4% Me: 52% · σ: 14,8% · Mo: 45% 2922 5
język polski poziom rozszerzony (M) 9 46,7% 🏆 Me: 54% · σ: 25,7% · Mo: 3% 826 2 11 12% Me: 0% · σ: 19,0% · Mo: 0% 2100 6
język polski ustny (M) 75 85,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 251 1 81 76,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 959 4
matematyka poziom podstawowy (M) 75 72,4% 🏆 Me: 76% · σ: 20,9% · Mo: 98% 587 1 81 38,0% Me: 36% · σ: 19,7% · Mo: 30% 3383 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 30 44,6% 🏆 Me: 48% · σ: 22,0% · Mo: 16% 484 1 8 8% Me: 3% · σ: 9,8% · Mo: 0% 2092 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 72,8%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 1 w 0.

Największe różnice

Przedmiot SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA TECHNIKUM NR 1 Różnica
matematyka 44,6% 8% 36,6 pkt proc.
język polski 46,7% 12% 34,7 pkt proc.
matematyka 72,4% 38,0% 34,4 pkt proc.
geografia 52,2% 20,1% 32,1 pkt proc.
język angielski 80,9% 58,7% 22,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 25,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 36,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 30 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.