Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 47677)

SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 98,7%

SZKOŁA B (RSPO: 47210)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 97,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 26 44,5% Me: 42,5% · σ: 18,0% · Mo: 70% 671 2 39 49,3% 🏆 Me: 45% · σ: 14,2% · Mo: 33% 495 1
chemia poziom rozszerzony (M) 16 21,9% Me: 18% · σ: 17,7% · Mo: 5% 974 2 23 24% 🏆 Me: 20% · σ: 15,7% · Mo: 27% 918 1
geografia poziom rozszerzony (M) 25 52,2% 🏆 Me: 55% · σ: 20,4% · Mo: 55% 536 1 40 43,7% Me: 42,5% · σ: 18,8% · Mo: 22% 862 2
język angielski poziom podstawowy (M) 74 80,9% Me: 90% · σ: 21,4% · Mo: 95% 1352 2 151 83,4% 🏆 Me: 90% · σ: 16,9% · Mo: 97% 1108 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 56 70,7% 🏆 Me: 74% · σ: 20,9% · Mo: 78% 1272 1 128 69,2% Me: 75% · σ: 22,8% · Mo: 90% 1432 2
język angielski ustny (M) 74 83,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1200 2 151 85,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1024 1
język polski poziom podstawowy (M) 75 67,9% Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 68% 582 2 153 69,1% 🏆 Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 63% 489 1
język polski poziom rozszerzony (M) 9 46,7% Me: 54% · σ: 25,7% · Mo: 3% 826 2 6 85,5% 🏆 Me: 87% · σ: 10,9% · Mo: 97% 8 1
język polski ustny (M) 75 85,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 251 1 153 84,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 353 2
matematyka poziom podstawowy (M) 75 72,4% 🏆 Me: 76% · σ: 20,9% · Mo: 98% 587 1 153 64,6% Me: 66% · σ: 21,7% · Mo: 76% 1031 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 30 44,6% 🏆 Me: 48% · σ: 22,0% · Mo: 16% 484 1 44 38,5% Me: 32% · σ: 24,3% · Mo: 30% 670 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 6 36,3% Me: 38% · σ: 13,5% · Mo: 50% 631 2 9 43,6% 🏆 Me: 42% · σ: 22,5% · Mo: 18% 486 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 97,4%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA wypada lepiej w 5, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE w 7.

Największe różnice

Przedmiot SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE Różnica
język polski 46,7% 85,5% 38,8 pkt proc.
geografia 52,2% 43,7% 8,5 pkt proc.
matematyka 72,4% 64,6% 7,8 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 36,3% 43,6% 7,2 pkt proc.
matematyka 44,6% 38,5% 6,1 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), historia poziom rozszerzony (M), język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 38,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 6 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.