Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W MIKOŁOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 98,7%
📍 Mikołów | Zdawalność: 99,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 26 | 44,5% Me: 42,5% · σ: 18,0% · Mo: 70% | 671 | 2 | 51 | 46,4% Me: 43% · σ: 19,5% · Mo: 27% | 611 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 16 | 21,9% Me: 18% · σ: 17,7% · Mo: 5% | 974 | 2 | 31 | 38,4% Me: 32% · σ: 23,3% · Mo: 13% | 559 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 25 | 52,2% Me: 55% · σ: 20,4% · Mo: 55% | 536 | 1 | 18 | 45,7% Me: 49% · σ: 16,0% · Mo: 37% | 771 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 74 | 80,9% Me: 90% · σ: 21,4% · Mo: 95% | 1352 | 2 | 207 | 89,6% Me: 93% · σ: 10,5% · Mo: 95% | 557 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 56 | 70,7% Me: 74% · σ: 20,9% · Mo: 78% | 1272 | 1 | 173 | 78,3% Me: 83% · σ: 17,2% · Mo: 92% | 635 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 74 | 83,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1200 | 2 | 206 | 90,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 475 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 75 | 67,9% Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 68% | 582 | 2 | 207 | 68,5% Me: 70% · σ: 13,0% · Mo: 72% | 536 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 9 | 46,7% Me: 54% · σ: 25,7% · Mo: 3% | 826 | 2 | 38 | 37,4% Me: 40% · σ: 16,3% · Mo: 37% | 1240 | 1 |
| język polski ustny (M) | 75 | 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 251 | 1 | 206 | 74,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1131 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 75 | 72,4% Me: 76% · σ: 20,9% · Mo: 98% | 587 | 1 | 207 | 72,3% Me: 72% · σ: 19,0% · Mo: 62% | 591 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 30 | 44,6% Me: 48% · σ: 22,0% · Mo: 16% | 484 | 1 | 74 | 39,9% Me: 41% · σ: 22,9% · Mo: 12% | 633 | 1 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 6 | 36,3% Me: 38% · σ: 13,5% · Mo: 50% | 631 | 2 | 15 | 68,9% Me: 76% · σ: 19,5% · Mo: 54% | 111 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W MIKOŁOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 98,7%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA wypada lepiej w 5, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W MIKOŁOWIE w 7.
| Przedmiot | SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W MIKOŁOWIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| wiedza o społeczeństwie | 36,3% | 68,9% | 32,6 pkt proc. |
| chemia | 21,9% | 38,4% | 16,4 pkt proc. |
| język polski | 85,9% | 74,8% | 11,2 pkt proc. |
| język polski | 46,7% | 37,4% | 9,2 pkt proc. |
| język angielski | 80,9% | 89,6% | 8,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 32,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.