Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE czy VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 4735)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 34199)

VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 83 75,9% Me: 78% · σ: 13,0% · Mo: 77% 20 2 75 78,2% 🏆 Me: 80% · σ: 14,6% · Mo: 78% 10 1
chemia poziom rozszerzony (M) 90 69,8% Me: 75% · σ: 20,0% · Mo: 87% 37 2 63 73,6% 🏆 Me: 82% · σ: 21,7% · Mo: 90% 21 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 42 76,8% Me: 80% · σ: 19,7% · Mo: 100% 13 1 50 81,0% 🏆 Me: 83% · σ: 15,3% · Mo: 82% 4 1
geografia poziom rozszerzony (M) 9 78% 🏆 Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 77% 33 2 27 75,3% Me: 77% · σ: 11,6% · Mo: 77% 53 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 37 79,2% 🏆 Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 100% 4 2 61 76,1% Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 88% 6 1
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 31 87,7% 🏆 Me: 90% · σ: 8,7% · Mo: 92% 18 1 12 83% Me: 86% · σ: 7,8% · Mo: 82% 84 5
język angielski poziom podstawowy (M) 247 96,8% Me: 98% · σ: 4,3% · Mo: 98% 38 2 198 97,1% 🏆 Me: 97,5% · σ: 2,7% · Mo: 100% 32 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 163 92,9% Me: 95% · σ: 6,9% · Mo: 97% 22 1 171 93,5% 🏆 Me: 95% · σ: 7,3% · Mo: 98% 12 1
język angielski ustny (M) 247 98,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 26 4 198 97,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 51 5
język niemiecki poziom rozszerzony (M) 9 92,3% 🏆 Me: 93% · σ: 4,0% · Mo: 95% 2 1 14 77,6% Me: 78,5% · σ: 14,0% · Mo: 67% 31 4
język polski poziom podstawowy (M) 252 79,0% Me: 82% · σ: 11,4% · Mo: 82% 40 3 200 80,6% 🏆 Me: 83% · σ: 12,8% · Mo: 93% 19 3
język polski poziom rozszerzony (M) 43 70,5% 🏆 Me: 71% · σ: 25,3% · Mo: 100% 118 8 13 69,3% Me: 71% · σ: 18,8% · Mo: 37% 140 9
język polski ustny (M) 252 82,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 437 16 200 91,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 68 2
matematyka poziom podstawowy (M) 252 93,8% Me: 98% · σ: 8,4% · Mo: 100% 14 1 200 94,4% 🏆 Me: 96% · σ: 7,1% · Mo: 100% 12 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 191 75,8% Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 100% 10 2 131 78,4% 🏆 Me: 80% · σ: 17,1% · Mo: 100% 6 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE wypada lepiej w 6, a VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA w 9.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA Różnica
język niemiecki 92,3% 77,6% 14,7 pkt proc.
język polski 82,8% 91,2% 8,4 pkt proc.
język angielski 87,7% 83% 4,7 pkt proc.
fizyka 76,8% 81,0% 4,2 pkt proc.
chemia 69,8% 73,6% 3,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język niemiecki poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 14 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.