Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 47210)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 97,4%

SZKOŁA B (RSPO: 90083)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 52,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 39 49,3% 🏆 Me: 45% · σ: 14,2% · Mo: 33% 495 1 10 13,9% Me: 12,5% · σ: 7,6% · Mo: 8% 2260 4
geografia poziom rozszerzony (M) 40 43,7% 🏆 Me: 42,5% · σ: 18,8% · Mo: 22% 862 2 29 19,4% Me: 17% · σ: 9,3% · Mo: 13% 2708 5
język angielski poziom podstawowy (M) 151 83,4% 🏆 Me: 90% · σ: 16,9% · Mo: 97% 1108 1 53 60,5% Me: 54% · σ: 25,8% · Mo: 30% 3471 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 128 69,2% 🏆 Me: 75% · σ: 22,8% · Mo: 90% 1432 2 34 52,1% Me: 57% · σ: 26,9% · Mo: 25% 3176 3
język angielski ustny (M) 151 85,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1024 1 52 75,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2226 3
język polski poziom podstawowy (M) 153 69,1% 🏆 Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 63% 489 1 56 48,8% Me: 50% · σ: 13,5% · Mo: 40% 2875 3
język polski poziom rozszerzony (M) 6 85,5% 🏆 Me: 87% · σ: 10,9% · Mo: 97% 8 1 7 29,9% Me: 29% · σ: 16,3% · Mo: -% 1545 4
język polski ustny (M) 153 84,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 353 2 55 76,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1001 5
matematyka poziom podstawowy (M) 153 64,6% 🏆 Me: 66% · σ: 21,7% · Mo: 76% 1031 2 56 29,5% Me: 26% · σ: 15,6% · Mo: 20% 3927 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE ma wyższą zdawalność ogólną (97,4% vs 52,7%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE wypada lepiej w 9, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
język polski 85,5% 29,9% 55,6 pkt proc.
biologia 49,3% 13,9% 35,4 pkt proc.
matematyka 64,6% 29,5% 35,1 pkt proc.
geografia 43,7% 19,4% 24,3 pkt proc.
język angielski 83,4% 60,5% 22,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 44,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 55,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 7 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.