Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 97,4%
📍 Koło | Zdawalność: 98,8%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 39 | 49,3% Me: 45% · σ: 14,2% · Mo: 33% | 495 | 1 | 111 | 40,6% Me: 39% · σ: 20,6% · Mo: 23% | 812 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 23 | 24% Me: 20% · σ: 15,7% · Mo: 27% | 918 | 1 | 48 | 34,9% Me: 32% · σ: 22,8% · Mo: 17% | 659 | 1 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 14 | 48,9% Me: 49% · σ: 24,5% · Mo: -% | 294 | 1 | 16 | 56,6% Me: 64,5% · σ: 25,0% · Mo: 25% | 178 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 40 | 43,7% Me: 42,5% · σ: 18,8% · Mo: 22% | 862 | 2 | 58 | 41,2% Me: 38% · σ: 18,1% · Mo: 38% | 978 | 2 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 11 | 61,5% Me: 67% · σ: 18,1% · Mo: 70% | 228 | 1 | 17 | 57,1% Me: 70% · σ: 27,4% · Mo: 37% | 343 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 151 | 83,4% Me: 90% · σ: 16,9% · Mo: 97% | 1108 | 1 | 244 | 84,6% Me: 92% · σ: 17,7% · Mo: 97% | 999 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 128 | 69,2% Me: 75% · σ: 22,8% · Mo: 90% | 1432 | 2 | 205 | 74,0% Me: 81% · σ: 20,4% · Mo: 92% | 961 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 151 | 85,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1024 | 1 | 244 | 86,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 923 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 153 | 69,1% Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 63% | 489 | 1 | 245 | 67,8% Me: 68% · σ: 13,7% · Mo: 75% | 589 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 6 | 85,5% Me: 87% · σ: 10,9% · Mo: 97% | 8 | 1 | 95 | 41% Me: 37% · σ: 27,5% · Mo: 0% | 1080 | 1 |
| język polski ustny (M) | 153 | 84,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 353 | 2 | 245 | 68,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1827 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 153 | 64,6% Me: 66% · σ: 21,7% · Mo: 76% | 1031 | 2 | 245 | 69,0% Me: 72% · σ: 20,6% · Mo: 82% | 774 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 44 | 38,5% Me: 32% · σ: 24,3% · Mo: 30% | 670 | 2 | 86 | 45,4% Me: 46% · σ: 24,5% · Mo: 48% | 458 | 1 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 9 | 43,6% Me: 42% · σ: 22,5% · Mo: 18% | 486 | 1 | 10 | 31,4% Me: 23% · σ: 22,9% · Mo: 12% | 732 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 97,4%).
Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE wypada lepiej w 7, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE w 7.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 85,5% | 41% | 44,5 pkt proc. |
| język polski | 84,4% | 68,9% | 15,5 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 43,6% | 31,4% | 12,2 pkt proc. |
| chemia | 24% | 34,9% | 10,9 pkt proc. |
| biologia | 49,3% | 40,6% | 8,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 44,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 95 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.