Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE czy SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 97,4%
📍 Sokołów Podlaski | Zdawalność: 98,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 39 | 49,3% Me: 45% · σ: 14,2% · Mo: 33% | 495 | 1 | 26 | 44,5% Me: 42,5% · σ: 18,0% · Mo: 70% | 671 | 2 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 23 | 24% Me: 20% · σ: 15,7% · Mo: 27% | 918 | 1 | 16 | 21,9% Me: 18% · σ: 17,7% · Mo: 5% | 974 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 40 | 43,7% Me: 42,5% · σ: 18,8% · Mo: 22% | 862 | 2 | 25 | 52,2% Me: 55% · σ: 20,4% · Mo: 55% | 536 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 151 | 83,4% Me: 90% · σ: 16,9% · Mo: 97% | 1108 | 1 | 74 | 80,9% Me: 90% · σ: 21,4% · Mo: 95% | 1352 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 128 | 69,2% Me: 75% · σ: 22,8% · Mo: 90% | 1432 | 2 | 56 | 70,7% Me: 74% · σ: 20,9% · Mo: 78% | 1272 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 151 | 85,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1024 | 1 | 74 | 83,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1200 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 153 | 69,1% Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 63% | 489 | 1 | 75 | 67,9% Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 68% | 582 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 6 | 85,5% Me: 87% · σ: 10,9% · Mo: 97% | 8 | 1 | 9 | 46,7% Me: 54% · σ: 25,7% · Mo: 3% | 826 | 2 |
| język polski ustny (M) | 153 | 84,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 353 | 2 | 75 | 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 251 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 153 | 64,6% Me: 66% · σ: 21,7% · Mo: 76% | 1031 | 2 | 75 | 72,4% Me: 76% · σ: 20,9% · Mo: 98% | 587 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 44 | 38,5% Me: 32% · σ: 24,3% · Mo: 30% | 670 | 2 | 30 | 44,6% Me: 48% · σ: 22,0% · Mo: 16% | 484 | 1 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 9 | 43,6% Me: 42% · σ: 22,5% · Mo: 18% | 486 | 1 | 6 | 36,3% Me: 38% · σ: 13,5% · Mo: 50% | 631 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 97,4%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE wypada lepiej w 7, a SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA w 5.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE | SALEZJAŃSKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 85,5% | 46,7% | 38,8 pkt proc. |
| geografia | 43,7% | 52,2% | 8,5 pkt proc. |
| matematyka | 64,6% | 72,4% | 7,8 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 43,6% | 36,3% | 7,2 pkt proc. |
| matematyka | 38,5% | 44,6% | 6,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 38,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 9 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.