Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 47202)

TECHNIKUM

📍 Żagań | Zdawalność: 94%

SZKOŁA B (RSPO: 47203)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Żagań | Zdawalność: 77,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 24 25,5% Me: 26% · σ: 11,4% · Mo: 15% 2206 3 6 26,7% 🏆 Me: 25% · σ: 15,2% · Mo: 10% 2079 2
język angielski poziom podstawowy (M) 51 78,9% 🏆 Me: 90% · σ: 21,7% · Mo: 92% 1536 3 45 71,1% Me: 80% · σ: 22,9% · Mo: 92% 2375 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 38 68% 🏆 Me: 73,5% · σ: 20,5% · Mo: 72% 1538 3 34 55,2% Me: 54% · σ: 25,2% · Mo: 32% 2869 4
język angielski ustny (M) 49 86,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 871 2 45 85,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 994 3
język polski poziom podstawowy (M) 52 53,0% 🏆 Me: 54% · σ: 12,7% · Mo: 40% 2320 2 45 51,8% Me: 52% · σ: 15,1% · Mo: 48% 2472 3
język polski ustny (M) 50 56,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3304 2 45 55,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3412 3
matematyka poziom podstawowy (M) 52 47,4% 🏆 Me: 44% · σ: 19,0% · Mo: 36% 2392 3 45 39,2% Me: 38% · σ: 16,7% · Mo: 38% 3257 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM ma wyższą zdawalność ogólną (94% vs 77,8%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM wypada lepiej w 6, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
język angielski 68% 55,2% 12,8 pkt proc.
matematyka 47,4% 39,2% 8,2 pkt proc.
język angielski 78,9% 71,1% 7,8 pkt proc.
język polski 53,0% 51,8% 1,2 pkt proc.
geografia 25,5% 26,7% 1,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: biologia poziom rozszerzony (M), matematyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 16,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 12,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 38 osób w szkole A i 34 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.