Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LEGNICY czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA HEWELIUSZA W LEGNICY? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 4626)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LEGNICY

📍 Legnica | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 4157)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA HEWELIUSZA W LEGNICY

📍 Legnica | Zdawalność: 96,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 76 46,9% 🏆 Me: 46% · σ: 22,3% · Mo: 45% 587 3 53 29,1% Me: 25% · σ: 14,0% · Mo: 17% 1299 4
chemia poziom rozszerzony (M) 49 42,9% 🏆 Me: 38% · σ: 25,1% · Mo: 22% 435 2 17 16,5% Me: 10% · σ: 13,1% · Mo: 5% 1088 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 25 32,8% Me: 28% · σ: 20,7% · Mo: 13% 552 3 7 41,4% 🏆 Me: 43% · σ: 25,2% · Mo: 75% 417 1
geografia poziom rozszerzony (M) 34 49,3% 🏆 Me: 48% · σ: 15,2% · Mo: 43% 627 3 23 32,7% Me: 32% · σ: 13,2% · Mo: 32% 1519 6
historia poziom rozszerzony (M) 20 61,8% 🏆 Me: 62,5% · σ: 23,4% · Mo: 57% 223 1 37 32,1% Me: 28% · σ: 16,7% · Mo: 15% 1001 3
język angielski poziom podstawowy (M) 225 88,8% 🏆 Me: 92% · σ: 11,6% · Mo: 93% 635 2 204 77,5% Me: 83% · σ: 19,6% · Mo: 95% 1678 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 185 80,6% 🏆 Me: 87% · σ: 15,5% · Mo: 90% 467 2 156 65,4% Me: 68% · σ: 21,9% · Mo: 87% 1817 9
język angielski ustny (M) 225 82,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1303 6 203 73,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2366 7
język polski poziom podstawowy (M) 227 67,8% 🏆 Me: 68% · σ: 13,7% · Mo: 62% 594 3 204 54,5% Me: 53% · σ: 16,0% · Mo: 47% 2095 6
język polski poziom rozszerzony (M) 51 42,1% Me: 38,5% · σ: 21,8% · Mo: 31% 1022 2 71 44,9% 🏆 Me: 40% · σ: 24,5% · Mo: 40% 901 1
język polski ustny (M) 227 77,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 848 4 204 62,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2571 10
matematyka poziom podstawowy (M) 227 75,1% 🏆 Me: 78% · σ: 16,9% · Mo: 98% 453 2 204 54,1% Me: 52% · σ: 16,7% · Mo: 52% 1757 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 89 43,9% 🏆 Me: 40% · σ: 24,6% · Mo: 32% 508 1 27 20,1% Me: 8% · σ: 22,8% · Mo: 0% 1378 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 29 64,4% 🏆 Me: 66% · σ: 15,8% · Mo: 76% 149 1 26 31% Me: 34% · σ: 11,4% · Mo: 18% 740 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LEGNICY ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 96,1%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LEGNICY wypada lepiej w 12, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA HEWELIUSZA W LEGNICY w 2.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LEGNICY V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA HEWELIUSZA W LEGNICY Różnica
wiedza o społeczeństwie 64,4% 31% 33,4 pkt proc.
historia 61,8% 32,1% 29,7 pkt proc.
chemia 42,9% 16,5% 26,4 pkt proc.
matematyka 43,9% 20,1% 23,7 pkt proc.
matematyka 75,1% 54,1% 21,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 3,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 29 osób w szkole A i 26 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.