Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH vs TECHNIKUM NR 1 W STARACHOWICACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 44673)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH

📍 Starachowice | Zdawalność: 97,5%

SZKOŁA B (RSPO: 30908)

TECHNIKUM NR 1 W STARACHOWICACH

📍 Starachowice | Zdawalność: 64,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 52 50,4% 🏆 Me: 52,5% · σ: 21,9% · Mo: 60% 467 3 11 26% Me: 17% · σ: 19,0% · Mo: 12% 1466 4
geografia poziom rozszerzony (M) 53 45,8% 🏆 Me: 45% · σ: 20,0% · Mo: 27% 761 2 16 32,1% Me: 27,5% · σ: 16,5% · Mo: 27% 1576 3
język angielski poziom podstawowy (M) 163 86,0% 🏆 Me: 92% · σ: 14,5% · Mo: 88% 874 3 56 61,7% Me: 68,5% · σ: 28,4% · Mo: 97% 3370 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 127 75,1% 🏆 Me: 80% · σ: 17,5% · Mo: 87% 878 2 27 63,2% Me: 72% · σ: 24,8% · Mo: 53% 2022 4
język angielski ustny (M) 163 91,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 410 2 56 75,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2185 5
język polski poziom podstawowy (M) 163 66,3% 🏆 Me: 67% · σ: 13,6% · Mo: 73% 728 2 56 47,8% Me: 48% · σ: 20,1% · Mo: 40% 3006 6
język polski ustny (M) 163 82,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 476 4 56 81,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 521 5
matematyka poziom podstawowy (M) 163 62,4% 🏆 Me: 64% · σ: 19,1% · Mo: 46% 1137 3 56 44,4% Me: 44% · σ: 23,1% · Mo: 44% 2727 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 55 25,8% 🏆 Me: 20% · σ: 21,8% · Mo: 0% 1124 3 6 14,3% Me: 15% · σ: 4,8% · Mo: 12% 1734 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (97,5% vs 64,3%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 1 W STARACHOWICACH w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH TECHNIKUM NR 1 W STARACHOWICACH Różnica
biologia 50,4% 26% 24,4 pkt proc.
język angielski 86,0% 61,7% 24,3 pkt proc.
język polski 66,3% 47,8% 18,6 pkt proc.
matematyka 62,4% 44,4% 18,1 pkt proc.
język angielski 91,3% 75,5% 15,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 33,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 24,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 52 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.