Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 2 czy TECHNIKUM NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 44085)

TECHNIKUM NR 2

📍 Giżycko | Zdawalność: 84,8%

SZKOŁA B (RSPO: 80576)

TECHNIKUM NR 1

📍 Giżycko | Zdawalność: 68%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 12 21,3% Me: 15,5% · σ: 17,2% · Mo: 5% 2574 4 26 26,2% 🏆 Me: 27% · σ: 10,1% · Mo: 18% 2129 3
język angielski poziom podstawowy (M) 66 75,4% 🏆 Me: 84% · σ: 22,7% · Mo: 85% 1902 3 51 56,8% Me: 58% · σ: 29,0% · Mo: 30% 3770 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 48 70,2% 🏆 Me: 76% · σ: 21,3% · Mo: 92% 1317 2 27 51,7% Me: 50% · σ: 30,1% · Mo: 32% 3213 4
język angielski ustny (M) 66 79,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1632 3 49 64,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3535 4
język polski poziom podstawowy (M) 67 47,4% 🏆 Me: 52% · σ: 18,7% · Mo: 53% 3043 3 52 43,9% Me: 48% · σ: 18,8% · Mo: 57% 3479 4
język polski ustny (M) 66 54,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3509 5 50 57,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3194 4
matematyka poziom podstawowy (M) 66 60,2% 🏆 Me: 60% · σ: 22,4% · Mo: 94% 1268 2 52 37,0% Me: 35% · σ: 19,0% · Mo: 40% 3460 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 17 17,3% 🏆 Me: 12% · σ: 17,1% · Mo: 18% 1525 2 9 4,7% Me: 4% · σ: 5,2% · Mo: 0% 2274 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 2 ma wyższą zdawalność ogólną (84,8% vs 68%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM NR 1 w 2.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 TECHNIKUM NR 1 Różnica
matematyka 60,2% 37,0% 23,2 pkt proc.
język angielski 75,4% 56,8% 18,5 pkt proc.
język angielski 70,2% 51,7% 18,5 pkt proc.
język angielski 79,7% 64,4% 15,3 pkt proc.
matematyka 17,3% 4,7% 12,6 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M), język polski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 16,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 66 osób w szkole A i 52 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.