Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 3 i TECHNIKUM NR 5 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 43841)

TECHNIKUM NR 3

📍 Tychy | Zdawalność: 90,5%

SZKOŁA B (RSPO: 48330)

TECHNIKUM NR 5

📍 Tychy | Zdawalność: 80,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 116 82,6% 🏆 Me: 88% · σ: 15,6% · Mo: 95% 1191 6 69 73,7% Me: 80% · σ: 21,1% · Mo: 90% 2087 10
język angielski poziom rozszerzony (M) 98 68,4% 🏆 Me: 74% · σ: 24,2% · Mo: 83% 1502 4 64 52,2% Me: 52% · σ: 27,3% · Mo: 97% 3165 11
język angielski ustny (M) 115 81,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1453 4 68 75,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2122 7
język polski poziom podstawowy (M) 117 50,3% Me: 52% · σ: 18,2% · Mo: 45% 2672 12 69 51,0% 🏆 Me: 52% · σ: 13,9% · Mo: 48% 2580 11
język polski ustny (M) 116 66,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2161 12 68 65,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2269 13
matematyka poziom podstawowy (M) 117 60,8% 🏆 Me: 60% · σ: 21,8% · Mo: 68% 1231 3 69 41,9% Me: 38% · σ: 18,2% · Mo: 24% 2993 11
matematyka poziom rozszerzony (M) 54 16,9% 🏆 Me: 12% · σ: 17,6% · Mo: 2% 1560 4 9 6% Me: 2% · σ: 9,5% · Mo: 0% 2201 7
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) 5 19,2% 🏆 Me: 7% · σ: 19,6% · Mo: 7% 128 1 8 18,5% Me: 18,5% · σ: 8,0% · Mo: 22% 139 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 3 ma wyższą zdawalność ogólną (90,5% vs 80,9%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 5 w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 3 TECHNIKUM NR 5 Różnica
matematyka 60,8% 41,9% 19,0 pkt proc.
język angielski 68,4% 52,2% 16,2 pkt proc.
matematyka 16,9% 6% 10,9 pkt proc.
język angielski 82,6% 73,7% 8,9 pkt proc.
język angielski 81,0% 75,9% 5,1 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: geografia poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 9,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 19,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 117 osób w szkole A i 69 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.