Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RODU LESZCZYŃSKICH W LESZNIE vs TECHNIKUM NR 5 W LESZNIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 43651)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RODU LESZCZYŃSKICH W LESZNIE

📍 Leszno | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 55405)

TECHNIKUM NR 5 W LESZNIE

📍 Leszno | Zdawalność: 93,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 74 58,6% 🏆 Me: 62% · σ: 17,1% · Mo: 35% 329 1 6 43,8% Me: 41% · σ: 12,1% · Mo: 35% 851 4
język angielski poziom podstawowy (M) 206 93,0% 🏆 Me: 96% · σ: 10,0% · Mo: 98% 273 2 103 85,4% Me: 90% · σ: 16,4% · Mo: 97% 919 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 186 81,5% 🏆 Me: 87% · σ: 16,0% · Mo: 97% 407 1 83 77,7% Me: 82% · σ: 17,1% · Mo: 92% 674 2
język angielski ustny (M) 206 93,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 281 2 103 77,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1873 4
język polski poziom podstawowy (M) 206 71,5% 🏆 Me: 72% · σ: 12,2% · Mo: 82% 302 1 103 57,8% Me: 58% · σ: 11,7% · Mo: 55% 1666 4
język polski poziom rozszerzony (M) 65 54,4% 🏆 Me: 57% · σ: 21,3% · Mo: 57% 519 2 12 25,2% Me: 18,5% · σ: 24,4% · Mo: 3% 1709 5
język polski ustny (M) 206 87,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 187 2 103 58,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3080 9
matematyka poziom podstawowy (M) 206 80,9% 🏆 Me: 82% · σ: 13,3% · Mo: 88% 235 1 103 57,4% Me: 52% · σ: 23,3% · Mo: 42% 1489 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 89 45,8% 🏆 Me: 46% · σ: 24,3% · Mo: 54% 446 2 41 18,2% Me: 10% · σ: 20,0% · Mo: 8% 1468 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RODU LESZCZYŃSKICH W LESZNIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 93,2%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RODU LESZCZYŃSKICH W LESZNIE wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 5 W LESZNIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RODU LESZCZYŃSKICH W LESZNIE TECHNIKUM NR 5 W LESZNIE Różnica
język polski 54,4% 25,2% 29,1 pkt proc.
język polski 87,2% 58,8% 28,4 pkt proc.
matematyka 45,8% 18,2% 27,6 pkt proc.
matematyka 80,9% 57,4% 23,5 pkt proc.
język angielski 93,1% 77,8% 15,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 6,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 65 osób w szkole A i 12 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.