Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA III SOBIESKIEGO W GNIEŹNIE czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 42809)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA III SOBIESKIEGO W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 96,7%

SZKOŁA B (RSPO: 17028)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 99,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 54 30,1% Me: 27,5% · σ: 12,5% · Mo: 27% 1249 4 56 48,2% 🏆 Me: 46% · σ: 19,7% · Mo: 40% 529 3
chemia poziom rozszerzony (M) 31 16,1% Me: 12% · σ: 10,6% · Mo: 28% 1097 4 39 41,8% 🏆 Me: 40% · σ: 21,9% · Mo: 32% 457 3
geografia poziom rozszerzony (M) 36 29,0% Me: 27,5% · σ: 14,0% · Mo: 13% 1835 5 82 55,2% 🏆 Me: 57% · σ: 18,3% · Mo: 65% 436 1
historia poziom rozszerzony (M) 5 54,6% 🏆 Me: 50% · σ: 16,7% · Mo: -% 413 2 25 54,5% Me: 57% · σ: 27,2% · Mo: 15% 419 3
język angielski poziom podstawowy (M) 179 79,8% Me: 87% · σ: 18,2% · Mo: 97% 1441 5 243 88,8% 🏆 Me: 92% · σ: 12,3% · Mo: 97% 632 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 116 70,4% Me: 73% · σ: 19,5% · Mo: 73% 1299 5 208 78,0% 🏆 Me: 85% · σ: 18,1% · Mo: 90% 656 3
język angielski ustny (M) 179 83,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1204 5 243 91,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 427 3
język polski poziom podstawowy (M) 180 64,6% Me: 63% · σ: 13,9% · Mo: 75% 885 4 245 67,6% 🏆 Me: 68% · σ: 12,5% · Mo: 63% 611 2
język polski poziom rozszerzony (M) 58 60,5% Me: 60% · σ: 22,5% · Mo: 57% 322 3 79 65,1% 🏆 Me: 71% · σ: 22,0% · Mo: 71% 216 1
język polski ustny (M) 180 72,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1379 5 245 73,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1242 4
matematyka poziom podstawowy (M) 180 55,4% Me: 54% · σ: 18,0% · Mo: 48% 1641 6 245 69,8% 🏆 Me: 70% · σ: 18,0% · Mo: 70% 733 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 8 12,2% Me: 8% · σ: 9,4% · Mo: 8% 1846 7 83 44,9% 🏆 Me: 47% · σ: 24,0% · Mo: 62% 471 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 34 43,8% Me: 41% · σ: 16,0% · Mo: 38% 482 2 11 53,6% 🏆 Me: 48% · σ: 21,9% · Mo: 34% 320 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 96,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA III SOBIESKIEGO W GNIEŹNIE wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE w 12.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA III SOBIESKIEGO W GNIEŹNIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE Różnica
matematyka 12,2% 44,9% 32,6 pkt proc.
geografia 29,0% 55,2% 26,2 pkt proc.
chemia 16,1% 41,8% 25,7 pkt proc.
biologia 30,1% 48,2% 18,1 pkt proc.
matematyka 55,4% 69,8% 14,4 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 32,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 83 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.