Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ czy TECHNIKUM IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W LIMANOWEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 4236)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ

📍 Limanowa | Zdawalność: 98,9%

SZKOŁA B (RSPO: 29278)

TECHNIKUM IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W LIMANOWEJ

📍 Limanowa | Zdawalność: 88,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 44 49,8% 🏆 Me: 52% · σ: 17,6% · Mo: 53% 614 1 6 25,2% Me: 24,5% · σ: 9,2% · Mo: -% 2240 2
historia poziom rozszerzony (M) 17 54,2% 🏆 Me: 55% · σ: 21,3% · Mo: 42% 428 1 8 17,5% Me: 14,5% · σ: 15,6% · Mo: 17% 1207 3
język angielski poziom podstawowy (M) 279 86,3% 🏆 Me: 92% · σ: 15,3% · Mo: 97% 858 1 116 65,4% Me: 70% · σ: 24,8% · Mo: 88% 3009 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 234 74,7% 🏆 Me: 80% · σ: 19,8% · Mo: 90% 907 1 67 52,5% Me: 55% · σ: 27,1% · Mo: 35% 3144 5
język angielski ustny (M) 279 90,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 447 1 115 76,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2059 4
język polski poziom podstawowy (M) 280 69,5% 🏆 Me: 68% · σ: 15,2% · Mo: 67% 465 1 116 53,4% Me: 53% · σ: 14,5% · Mo: 50% 2260 4
język polski poziom rozszerzony (M) 87 59,6% 🏆 Me: 60% · σ: 25,0% · Mo: 57% 348 1 9 34,9% Me: 29% · σ: 26,7% · Mo: 0% 1335 4
język polski ustny (M) 280 83,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 408 1 116 65,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2211 5
matematyka poziom podstawowy (M) 280 72,8% 🏆 Me: 76% · σ: 19,0% · Mo: 90% 562 1 116 49,5% Me: 50% · σ: 16,9% · Mo: 50% 2184 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 115 45,1% 🏆 Me: 44% · σ: 24,5% · Mo: 18% 464 1 12 10,3% Me: 7% · σ: 9,8% · Mo: 2% 1961 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ ma wyższą zdawalność ogólną (98,9% vs 88,7%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W LIMANOWEJ w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ TECHNIKUM IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W LIMANOWEJ Różnica
historia 54,2% 17,5% 36,7 pkt proc.
matematyka 45,1% 10,3% 34,8 pkt proc.
język polski 59,6% 34,9% 24,7 pkt proc.
geografia 49,8% 25,2% 24,7 pkt proc.
matematyka 72,8% 49,5% 23,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 36,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.