Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ czy ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W LIMANOWEJ - IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 4236)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ

📍 Limanowa | Zdawalność: 98,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 102 51,0% 🏆 Me: 52% · σ: 21,7% · Mo: 33% 449 1 76 24,0% Me: 21% · σ: 13,3% · Mo: 12% 1595 3
chemia poziom rozszerzony (M) 72 30,0% 🏆 Me: 23% · σ: 22,2% · Mo: 7% 773 1 12 25,2% Me: 20% · σ: 15,0% · Mo: 12% 887 2
geografia poziom rozszerzony (M) 44 49,8% 🏆 Me: 52% · σ: 17,6% · Mo: 53% 614 1 20 22,9% Me: 20% · σ: 10,5% · Mo: 17% 2448 3
historia poziom rozszerzony (M) 17 54,2% 🏆 Me: 55% · σ: 21,3% · Mo: 42% 428 1 14 28,1% Me: 25% · σ: 12,5% · Mo: 13% 1077 2
język angielski poziom podstawowy (M) 279 86,3% 🏆 Me: 92% · σ: 15,3% · Mo: 97% 858 1 184 72,4% Me: 78% · σ: 22,8% · Mo: 97% 2233 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 234 74,7% 🏆 Me: 80% · σ: 19,8% · Mo: 90% 907 1 156 58,5% Me: 58% · σ: 23,7% · Mo: 35% 2517 3
język angielski ustny (M) 279 90,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 447 1 183 83,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1160 2
język polski poziom podstawowy (M) 280 69,5% 🏆 Me: 68% · σ: 15,2% · Mo: 67% 465 1 184 56,7% Me: 57% · σ: 15,1% · Mo: 45% 1827 2
język polski poziom rozszerzony (M) 87 59,6% 🏆 Me: 60% · σ: 25,0% · Mo: 57% 348 1 84 36,0% Me: 31% · σ: 28,0% · Mo: 0% 1291 3
język polski ustny (M) 280 83,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 408 1 184 74,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1182 2
matematyka poziom podstawowy (M) 280 72,8% 🏆 Me: 76% · σ: 19,0% · Mo: 90% 562 1 184 51,0% Me: 50% · σ: 21,8% · Mo: 52% 2056 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 115 45,1% 🏆 Me: 44% · σ: 24,5% · Mo: 18% 464 1 33 23,2% Me: 6% · σ: 29,0% · Mo: 2% 1233 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ ma wyższą zdawalność ogólną (98,9% vs 87,5%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ wypada lepiej w 12, a ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W LIMANOWEJ - IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W LIMANOWEJ ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W LIMANOWEJ - IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO Różnica
biologia 51,0% 24,0% 27,0 pkt proc.
geografia 49,8% 22,9% 26,9 pkt proc.
historia 54,2% 28,1% 26,0 pkt proc.
język polski 59,6% 36,0% 23,6 pkt proc.
matematyka 45,1% 23,2% 22,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 11,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 102 osób w szkole A i 76 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.