Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA vs IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 42024)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

📍 Częstochowa | Zdawalność: 97,7%

SZKOŁA B (RSPO: 58134)

IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA

📍 Częstochowa | Zdawalność: 98,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 114 51,4% Me: 55% · σ: 23,3% · Mo: 57% 435 5 87 57,6% 🏆 Me: 62,5% · σ: 20,6% · Mo: 70% 260 3
chemia poziom rozszerzony (M) 68 41,4% Me: 41,5% · σ: 22,3% · Mo: 43% 470 3 56 58,4% 🏆 Me: 60% · σ: 24,2% · Mo: 35% 140 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 16 29,6% Me: 19,5% · σ: 27,0% · Mo: 7% 591 5 17 43,8% 🏆 Me: 42% · σ: 29,9% · Mo: 20% 368 3
geografia poziom rozszerzony (M) 65 52,5% Me: 55% · σ: 22,3% · Mo: 58% 526 7 48 68,7% 🏆 Me: 72% · σ: 18,6% · Mo: 77% 139 1
historia poziom rozszerzony (M) 33 51,5% Me: 55% · σ: 21,9% · Mo: 67% 490 7 7 74,3% 🏆 Me: 80% · σ: 23,4% · Mo: 100% 52 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 13 39,5% Me: 36% · σ: 23,7% · Mo: 20% 263 5 26 61,1% 🏆 Me: 62% · σ: 20,3% · Mo: 56% 52 2
język angielski poziom podstawowy (M) 261 88,7% Me: 93% · σ: 14,3% · Mo: 97% 642 6 209 93,1% 🏆 Me: 95% · σ: 8,4% · Mo: 98% 268 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 235 78,1% Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: 92% 645 5 175 85,3% 🏆 Me: 90% · σ: 15,3% · Mo: 95% 228 2
język angielski ustny (M) 261 92,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 350 8 209 97,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 77 1
język polski poziom podstawowy (M) 262 70,1% 🏆 Me: 72% · σ: 13,4% · Mo: 73% 417 3 211 69,8% Me: 70% · σ: 13,5% · Mo: 70% 443 4
język polski poziom rozszerzony (M) 90 50,2% Me: 55,5% · σ: 27,2% · Mo: 57% 679 8 46 53,8% 🏆 Me: 58,5% · σ: 26,4% · Mo: 0% 534 5
język polski ustny (M) 262 88,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 123 1 211 88,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 132 2
matematyka poziom podstawowy (M) 262 66,6% Me: 68% · σ: 21,8% · Mo: 66% 904 7 211 79,6% 🏆 Me: 86% · σ: 18,5% · Mo: 98% 284 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 92 32,0% Me: 30% · σ: 24,0% · Mo: 6% 895 7 105 57,2% 🏆 Me: 60% · σ: 26,0% · Mo: 86% 189 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 19 38,3% Me: 40% · σ: 17,5% · Mo: 34% 593 8 23 67,2% 🏆 Me: 74% · σ: 16,8% · Mo: 74% 128 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA ma wyższą zdawalność ogólną (98,6% vs 97,7%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA wypada lepiej w 2, a IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA w 13.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA Różnica
wiedza o społeczeństwie 38,3% 67,2% 28,9 pkt proc.
matematyka 32,0% 57,2% 25,2 pkt proc.
historia 51,5% 74,3% 22,8 pkt proc.
informatyka 39,5% 61,1% 21,5 pkt proc.
chemia 41,4% 58,4% 17,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 28,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 19 osób w szkole A i 23 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.