Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA i V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 42024)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

📍 Częstochowa | Zdawalność: 97,7%

SZKOŁA B (RSPO: 42095)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA

📍 Częstochowa | Zdawalność: 98,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 114 51,4% 🏆 Me: 55% · σ: 23,3% · Mo: 57% 435 5 89 36,0% Me: 35% · σ: 15,5% · Mo: 42% 991 9
chemia poziom rozszerzony (M) 68 41,4% 🏆 Me: 41,5% · σ: 22,3% · Mo: 43% 470 3 37 23,5% Me: 15% · σ: 18,8% · Mo: 12% 929 9
geografia poziom rozszerzony (M) 65 52,5% 🏆 Me: 55% · σ: 22,3% · Mo: 58% 526 7 25 43,8% Me: 43% · σ: 19,6% · Mo: 67% 854 10
historia poziom rozszerzony (M) 33 51,5% Me: 55% · σ: 21,9% · Mo: 67% 490 7 20 59,2% 🏆 Me: 61,5% · σ: 19,1% · Mo: 63% 288 4
język angielski poziom podstawowy (M) 261 88,7% 🏆 Me: 93% · σ: 14,3% · Mo: 97% 642 6 219 80,8% Me: 88% · σ: 17,8% · Mo: 93% 1354 11
język angielski poziom rozszerzony (M) 235 78,1% 🏆 Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: 92% 645 5 167 68% Me: 72% · σ: 21,2% · Mo: 88% 1538 10
język angielski ustny (M) 261 92,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 350 8 219 87,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 801 11
język polski poziom podstawowy (M) 262 70,1% 🏆 Me: 72% · σ: 13,4% · Mo: 73% 417 3 219 65,4% Me: 67% · σ: 15,0% · Mo: 75% 805 7
język polski poziom rozszerzony (M) 90 50,2% Me: 55,5% · σ: 27,2% · Mo: 57% 679 8 116 51,4% 🏆 Me: 57% · σ: 25,6% · Mo: 66% 625 7
język polski ustny (M) 262 88,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 123 1 219 88,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 161 3
matematyka poziom podstawowy (M) 262 66,6% 🏆 Me: 68% · σ: 21,8% · Mo: 66% 904 7 219 55,2% Me: 54% · σ: 17,9% · Mo: 46% 1651 12
matematyka poziom rozszerzony (M) 92 32,0% 🏆 Me: 30% · σ: 24,0% · Mo: 6% 895 7 32 20,6% Me: 20% · σ: 14,9% · Mo: 4% 1354 11
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 19 38,3% Me: 40% · σ: 17,5% · Mo: 34% 593 8 35 40,3% 🏆 Me: 38% · σ: 18,5% · Mo: 20% 554 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 97,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA wypada lepiej w 10, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA w 3.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA Różnica
chemia 41,4% 23,5% 17,9 pkt proc.
biologia 51,4% 36,0% 15,4 pkt proc.
matematyka 32,0% 20,6% 11,5 pkt proc.
matematyka 66,6% 55,2% 11,4 pkt proc.
język angielski 78,1% 68% 10,1 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 68 osób w szkole A i 37 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.