Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI i TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STALOWEJ WOLI — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 41921)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI

📍 Stalowa Wola | Zdawalność: 98,2%

SZKOŁA B (RSPO: 87062)

TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STALOWEJ WOLI

📍 Stalowa Wola | Zdawalność: 85,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 57 54,6% 🏆 Me: 57% · σ: 20,7% · Mo: 35% 453 2 49 28,7% Me: 22% · σ: 17,6% · Mo: 15% 1865 5
język angielski poziom podstawowy (M) 271 86,0% 🏆 Me: 92% · σ: 16,9% · Mo: 97% 881 2 88 64,7% Me: 72,5% · σ: 26,7% · Mo: 83% 3067 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 233 77,0% 🏆 Me: 85% · σ: 20,0% · Mo: 97% 716 2 61 51,8% Me: 48% · σ: 25,7% · Mo: 17% 3204 7
język angielski ustny (M) 271 85,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1017 2 88 66,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3270 7
język polski poziom podstawowy (M) 271 60,1% 🏆 Me: 60% · σ: 14,8% · Mo: 52% 1363 2 88 46,8% Me: 42,5% · σ: 13,2% · Mo: 42% 3148 7
język polski ustny (M) 271 78,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 820 4 88 83,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 382 2
matematyka poziom podstawowy (M) 271 73,0% 🏆 Me: 74% · σ: 20,7% · Mo: 98% 550 2 88 51,0% Me: 48% · σ: 20,4% · Mo: 42% 2057 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 134 47,4% 🏆 Me: 48% · σ: 25,0% · Mo: 12% 398 2 7 19,1% Me: 12% · σ: 16,5% · Mo: 12% 1424 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 85,2%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STALOWEJ WOLI w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STALOWEJ WOLI Różnica
matematyka 47,4% 19,1% 28,3 pkt proc.
geografia 54,6% 28,7% 25,9 pkt proc.
język angielski 77,0% 51,8% 25,2 pkt proc.
matematyka 73,0% 51,0% 22,1 pkt proc.
język angielski 86,0% 64,7% 21,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 12,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 134 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.