Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO W STALOWEJ WOLI? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 41921)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI

📍 Stalowa Wola | Zdawalność: 98,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 92 51,4% 🏆 Me: 51% · σ: 20,4% · Mo: 35% 432 1 47 26,9% Me: 22% · σ: 15,6% · Mo: 22% 1409 3
chemia poziom rozszerzony (M) 86 39,1% 🏆 Me: 35% · σ: 26,1% · Mo: 15% 544 2 11 13,2% Me: 10% · σ: 12,2% · Mo: 5% 1142 3
geografia poziom rozszerzony (M) 57 54,6% 🏆 Me: 57% · σ: 20,7% · Mo: 35% 453 2 75 32,6% Me: 28% · σ: 16,6% · Mo: 25% 1533 3
historia poziom rozszerzony (M) 8 58,4% 🏆 Me: 68% · σ: 27,9% · Mo: 68% 310 2 5 40% Me: 37% · σ: 18,9% · Mo: -% 813 3
język angielski poziom podstawowy (M) 271 86,0% 🏆 Me: 92% · σ: 16,9% · Mo: 97% 881 2 200 72,8% Me: 80% · σ: 23,0% · Mo: 95% 2192 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 233 77,0% 🏆 Me: 85% · σ: 20,0% · Mo: 97% 716 2 170 56,3% Me: 57% · σ: 26,6% · Mo: 57% 2751 4
język angielski ustny (M) 271 85,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1017 2 200 76,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2012 5
język polski poziom podstawowy (M) 271 60,1% 🏆 Me: 60% · σ: 14,8% · Mo: 52% 1363 2 203 51,0% Me: 50% · σ: 15,4% · Mo: 38% 2579 4
język polski poziom rozszerzony (M) 72 51,1% 🏆 Me: 54% · σ: 27,0% · Mo: 3% 638 2 43 31,7% Me: 31% · σ: 26,4% · Mo: 0% 1472 4
język polski ustny (M) 271 78,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 820 4 203 69,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1711 7
matematyka poziom podstawowy (M) 271 73,0% 🏆 Me: 74% · σ: 20,7% · Mo: 98% 550 2 203 49,7% Me: 49% · σ: 20,3% · Mo: 28% 2168 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 134 47,4% 🏆 Me: 48% · σ: 25,0% · Mo: 12% 398 2 29 17,6% Me: 10% · σ: 19,0% · Mo: 0% 1513 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 26 58,9% 🏆 Me: 61% · σ: 24,4% · Mo: 56% 239 1 38 43,9% Me: 45% · σ: 17,2% · Mo: 24% 481 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 86,2%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI wypada lepiej w 13, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO W STALOWEJ WOLI w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W STALOWEJ WOLI III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO W STALOWEJ WOLI Różnica
matematyka 47,4% 17,6% 29,9 pkt proc.
chemia 39,1% 13,2% 25,9 pkt proc.
biologia 51,4% 26,9% 24,5 pkt proc.
matematyka 73,0% 49,7% 23,3 pkt proc.
geografia 54,6% 32,6% 22,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 11,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 134 osób w szkole A i 29 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.