Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XXXVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KOSTKI POTOCKIEGO W WARSZAWIE czy CX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROBERTA SCHUMANA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Warszawa | Zdawalność: 100%
📍 Warszawa | Zdawalność: 91,8%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 16 | 39,1% Me: 36,5% · σ: 16,8% · Mo: 28% | 864 | 83 | 25 | 27,1% Me: 25% · σ: 11,6% · Mo: 22% | 1400 | 117 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 65 | 55,4% Me: 58% · σ: 15,9% · Mo: 42% | 426 | 75 | 26 | 35,1% Me: 30% · σ: 15,7% · Mo: 15% | 1341 | 129 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 5 | 59,4% Me: 67% · σ: 17,0% · Mo: -% | 285 | 46 | 14 | 34,1% Me: 31% · σ: 19,4% · Mo: 27% | 964 | 95 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 131 | 91,7% Me: 95% · σ: 9,9% · Mo: 97% | 375 | 95 | 95 | 82,4% Me: 90% · σ: 17,9% · Mo: 90% | 1203 | 164 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 98 | 81,7% Me: 87% · σ: 16,8% · Mo: 92% | 397 | 89 | 86 | 66,0% Me: 70% · σ: 21,5% · Mo: 70% | 1754 | 175 |
| język angielski ustny (M) | 131 | 86,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 887 | 122 | 95 | 79,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1624 | 165 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 134 | 66,4% Me: 67% · σ: 11,6% · Mo: 67% | 716 | 96 | 98 | 66,2% Me: 68% · σ: 12,7% · Mo: 78% | 738 | 97 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 10 | 29,7% Me: 32,5% · σ: 21,5% · Mo: 3% | 1550 | 145 | 28 | 39,6% Me: 38,5% · σ: 22,5% · Mo: 34% | 1137 | 121 |
| język polski ustny (M) | 134 | 74,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1198 | 73 | 98 | 81,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 552 | 34 |
| język rosyjski poziom rozszerzony (M) | 6 | 99% Me: 99% · σ: 1% · Mo: 98% | 1 | 1 | 6 | 97% Me: 97% · σ: 2,1% · Mo: 97% | 6 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 134 | 81,6% Me: 84% · σ: 14,9% · Mo: 94% | 216 | 44 | 98 | 57,4% Me: 59% · σ: 21,9% · Mo: 60% | 1490 | 148 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 65 | 47,4% Me: 48% · σ: 18,2% · Mo: 62% | 399 | 72 | 16 | 23,8% Me: 20% · σ: 19,2% · Mo: 20% | 1208 | 127 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 12 | 60% Me: 62% · σ: 18,3% · Mo: 62% | 220 | 45 | 12 | 34,8% Me: 31% · σ: 15,2% · Mo: -% | 663 | 85 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
XXXVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KOSTKI POTOCKIEGO W WARSZAWIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 91,8%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, XXXVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KOSTKI POTOCKIEGO W WARSZAWIE wypada lepiej w 11, a CX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROBERTA SCHUMANA w 2.
| Przedmiot | XXXVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KOSTKI POTOCKIEGO W WARSZAWIE | CX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROBERTA SCHUMANA | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 59,4% | 34,1% | 25,3 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 60% | 34,8% | 25,2 pkt proc. |
| matematyka | 81,6% | 57,4% | 24,2 pkt proc. |
| matematyka | 47,4% | 23,8% | 23,7 pkt proc. |
| geografia | 55,4% | 35,1% | 20,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.