Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA HEWELIUSZA W LEGNICY i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 4157)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA HEWELIUSZA W LEGNICY

📍 Legnica | Zdawalność: 96,1%

SZKOŁA B (RSPO: 11633)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY

📍 Legnica | Zdawalność: 99,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 53 29,1% Me: 25% · σ: 14,0% · Mo: 17% 1299 4 72 54,0% 🏆 Me: 57,5% · σ: 20,4% · Mo: 47% 346 1
chemia poziom rozszerzony (M) 17 16,5% Me: 10% · σ: 13,1% · Mo: 5% 1088 3 47 45,9% 🏆 Me: 42% · σ: 25,9% · Mo: 12% 361 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 7 41,4% 🏆 Me: 43% · σ: 25,2% · Mo: 75% 417 1 32 41,2% Me: 34% · σ: 27,9% · Mo: 20% 422 2
geografia poziom rozszerzony (M) 23 32,7% Me: 32% · σ: 13,2% · Mo: 32% 1519 6 55 54,3% 🏆 Me: 55% · σ: 17,6% · Mo: 30% 459 2
historia poziom rozszerzony (M) 37 32,1% Me: 28% · σ: 16,7% · Mo: 15% 1001 3 23 56,6% 🏆 Me: 63% · σ: 27,7% · Mo: -% 354 2
język angielski poziom podstawowy (M) 204 77,5% Me: 83% · σ: 19,6% · Mo: 95% 1678 8 228 92,3% 🏆 Me: 95% · σ: 9,7% · Mo: 97% 326 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 156 65,4% Me: 68% · σ: 21,9% · Mo: 87% 1817 9 203 83,5% 🏆 Me: 88% · σ: 14,1% · Mo: 97% 305 1
język angielski ustny (M) 203 73,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2366 7 228 92,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 315 2
język polski poziom podstawowy (M) 204 54,5% Me: 53% · σ: 16,0% · Mo: 47% 2095 6 231 74,1% 🏆 Me: 75% · σ: 12,2% · Mo: 77% 168 1
język polski poziom rozszerzony (M) 71 44,9% 🏆 Me: 40% · σ: 24,5% · Mo: 40% 901 1 88 42,0% Me: 41,5% · σ: 25,1% · Mo: 26% 1023 3
język polski ustny (M) 204 62,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2571 10 231 85,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 268 2
matematyka poziom podstawowy (M) 204 54,1% Me: 52% · σ: 16,7% · Mo: 52% 1757 9 231 76,0% 🏆 Me: 80% · σ: 18,9% · Mo: 100% 422 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 27 20,1% Me: 8% · σ: 22,8% · Mo: 0% 1378 4 110 42,0% 🏆 Me: 39% · σ: 24,5% · Mo: 56% 562 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 26 31% Me: 34% · σ: 11,4% · Mo: 18% 740 4 28 49,4% 🏆 Me: 49% · σ: 22,4% · Mo: 18% 381 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 96,1%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA HEWELIUSZA W LEGNICY wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY w 12.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA HEWELIUSZA W LEGNICY II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY Różnica
chemia 16,5% 45,9% 29,4 pkt proc.
biologia 29,1% 54,0% 24,9 pkt proc.
historia 32,1% 56,6% 24,6 pkt proc.
język polski 62,8% 85,7% 22,9 pkt proc.
matematyka 20,1% 42,0% 21,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 47 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.