Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA IV czy WAWERSKA SZKOŁA REALNA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 36 | 80,2% Me: 83% · σ: 12,0% · Mo: 83% | 22 | 12 | 15 | 65,2% Me: 68% · σ: 17,6% · Mo: 68% | 194 | 48 |
| język angielski poziom dwujęzyczny (M) | 6 | 94% Me: 94% · σ: 1,8% · Mo: 92% | 1 | 1 | 8 | 90,2% Me: 91% · σ: 2,5% · Mo: 92% | 6 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 163 | 97,3% Me: 98% · σ: 3,4% · Mo: 100% | 16 | 9 | 30 | 94,2% Me: 97% · σ: 7,0% · Mo: 98% | 195 | 64 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 173 | 93,6% Me: 95% · σ: 7,2% · Mo: 98% | 10 | 8 | 25 | 84,5% Me: 90% · σ: 17,7% · Mo: 88% | 264 | 79 |
| język angielski ustny (M) | 163 | 95,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 137 | 27 | 30 | 87,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 734 | 105 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 186 | 80,5% Me: 82% · σ: 10,2% · Mo: 83% | 22 | 13 | 34 | 63,0% Me: 62,5% · σ: 14,6% · Mo: 55% | 1067 | 126 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 30 | 74,9% Me: 72,5% · σ: 18,3% · Mo: 66% | 60 | 17 | 13 | 30,8% Me: 29% · σ: 18,3% · Mo: 29% | 1503 | 142 |
| język polski ustny (M) | 186 | 79,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 679 | 41 | 34 | 80,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 617 | 38 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 186 | 95,3% Me: 96% · σ: 5,8% · Mo: 100% | 4 | 3 | 34 | 74,2% Me: 80% · σ: 21,8% · Mo: 86% | 493 | 79 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 162 | 73,3% Me: 74% · σ: 14,9% · Mo: 72% | 22 | 9 | 12 | 49,7% Me: 49% · σ: 25,3% · Mo: 66% | 343 | 64 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA IV ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,1%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA IV wypada lepiej w 9, a WAWERSKA SZKOŁA REALNA w 1.
| Przedmiot | VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA IV | WAWERSKA SZKOŁA REALNA | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 74,9% | 30,8% | 44,1 pkt proc. |
| matematyka | 73,3% | 49,7% | 23,6 pkt proc. |
| matematyka | 95,3% | 74,2% | 21,1 pkt proc. |
| język polski | 80,5% | 63,0% | 17,5 pkt proc. |
| geografia | 80,2% | 65,2% | 15,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 44,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 30 osób w szkole A i 13 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.