Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 40944)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA

📍 Częstochowa | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 49532)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO

📍 Częstochowa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 39 63,9% 🏆 Me: 73% · σ: 24,9% · Mo: 87% 134 1 59 58,8% Me: 62% · σ: 18,0% · Mo: 67% 236 2
chemia poziom rozszerzony (M) 30 68,5% 🏆 Me: 75% · σ: 22,8% · Mo: 92% 48 1 44 41,3% Me: 37,5% · σ: 21,4% · Mo: 15% 471 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 31 53,7% 🏆 Me: 53% · σ: 24,3% · Mo: 8% 223 1 6 26,7% Me: 26,5% · σ: 14,4% · Mo: -% 637 6
geografia poziom rozszerzony (M) 40 55,5% 🏆 Me: 56,5% · σ: 20,2% · Mo: 47% 423 6 37 47,1% Me: 50% · σ: 19,8% · Mo: 22% 706 8
historia poziom rozszerzony (M) 15 57,7% 🏆 Me: 62% · σ: 17,2% · Mo: 40% 326 5 15 50,8% Me: 55% · σ: 21,8% · Mo: 17% 510 8
informatyka poziom rozszerzony (M) 6 71,3% 🏆 Me: 84% · σ: 31,6% · Mo: 86% 13 1 11 48% Me: 44% · σ: 18,8% · Mo: 34% 155 4
język angielski poziom podstawowy (M) 131 94,7% 🏆 Me: 97% · σ: 6,8% · Mo: 98% 165 1 173 93,2% Me: 95% · σ: 6,8% · Mo: 98% 261 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 111 88,3% 🏆 Me: 93% · σ: 14,2% · Mo: 95% 126 1 162 81,0% Me: 85% · σ: 15,4% · Mo: 93% 440 3
język angielski ustny (M) 131 96,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 97 2 173 96,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 118 3
język polski poziom podstawowy (M) 134 70,8% 🏆 Me: 72% · σ: 10,4% · Mo: 70% 363 2 173 65,9% Me: 65% · σ: 12,7% · Mo: 63% 766 6
język polski poziom rozszerzony (M) 42 58,7% Me: 58,5% · σ: 19,8% · Mo: 26% 369 4 39 59,0% 🏆 Me: 66% · σ: 20,8% · Mo: 66% 361 3
język polski ustny (M) 134 85,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 257 6 173 84,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 325 7
matematyka poziom podstawowy (M) 134 81,2% 🏆 Me: 86% · σ: 18,3% · Mo: 96% 229 1 173 75,1% Me: 78% · σ: 16,3% · Mo: 86% 454 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 80 53,0% 🏆 Me: 57% · σ: 24,9% · Mo: 70% 255 3 58 42,3% Me: 46% · σ: 21,5% · Mo: 52% 556 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 9 57,1% Me: 60% · σ: 21,3% · Mo: 78% 272 4 17 62,8% 🏆 Me: 74% · σ: 26,9% · Mo: 78% 174 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA wypada lepiej w 13, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO w 2.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO Różnica
chemia 68,5% 41,3% 27,2 pkt proc.
fizyka 53,7% 26,7% 27,0 pkt proc.
informatyka 71,3% 48% 23,3 pkt proc.
matematyka 53,0% 42,3% 10,7 pkt proc.
geografia 55,5% 47,1% 8,4 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 30 osób w szkole A i 44 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.