Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE vs LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 40870)

AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Przasnysz | Zdawalność: 93,2%

SZKOŁA B (RSPO: 41135)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

📍 Przasnysz | Zdawalność: 94,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 74 78,0% 🏆 Me: 83% · σ: 18,4% · Mo: 95% 1630 2 13 72,5% Me: 68% · σ: 17,2% · Mo: 67% 2218 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 62 61% 🏆 Me: 60% · σ: 22,2% · Mo: 37% 2253 2 6 50% Me: 47,5% · σ: 18,5% · Mo: -% 3332 5
język angielski ustny (M) 74 77,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1976 2 13 56,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4093 5
język polski poziom podstawowy (M) 74 56,0% 🏆 Me: 57% · σ: 18,1% · Mo: 68% 1917 3 19 52,3% Me: 48% · σ: 16,5% · Mo: 43% 2416 5
język polski poziom rozszerzony (M) 25 45,0% Me: 46% · σ: 31,5% · Mo: 0% 900 3 10 47,8% 🏆 Me: 53% · σ: 26,3% · Mo: 23% 774 2
język polski ustny (M) 74 57,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3213 3 19 50,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3927 5
matematyka poziom podstawowy (M) 74 59,1% Me: 58% · σ: 20,7% · Mo: 48% 1355 5 19 76,5% 🏆 Me: 76% · σ: 12,0% · Mo: 62% 398 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH ma wyższą zdawalność ogólną (94,7% vs 93,2%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 5, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH w 2.

Największe różnice

Przedmiot AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH Różnica
język angielski 77,0% 56,4% 20,6 pkt proc.
matematyka 59,1% 76,5% 17,4 pkt proc.
język angielski 61% 50% 11 pkt proc.
język polski 57,7% 50,3% 7,4 pkt proc.
język angielski 78,0% 72,5% 5,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 74 osób w szkole A i 13 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.