Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE vs TECHNIKUM. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 40744)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Proszowice | Zdawalność: 85,7%

SZKOŁA B (RSPO: 41962)

TECHNIKUM

📍 Proszowice | Zdawalność: 78,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 70 70,9% 🏆 Me: 81% · σ: 25,6% · Mo: 97% 2393 1 19 62,1% Me: 62% · σ: 27,1% · Mo: 38% 3343 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 41 66,7% 🏆 Me: 75% · σ: 26,6% · Mo: 97% 1668 1 12 53% Me: 54% · σ: 30,7% · Mo: 88% 3091 2
język angielski ustny (M) 70 74,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2242 1 19 74,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2269 2
język polski poziom podstawowy (M) 70 61,8% Me: 62% · σ: 15,3% · Mo: 47% 1190 2 19 69,5% 🏆 Me: 72% · σ: 13,9% · Mo: 55% 463 1
język polski ustny (M) 70 68,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1861 1 19 68% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1927 2
matematyka poziom podstawowy (M) 70 48,4% Me: 47% · σ: 20,5% · Mo: 38% 2289 2 19 50,4% 🏆 Me: 44% · σ: 24,6% · Mo: 34% 2106 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (85,7% vs 78,9%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 4, a TECHNIKUM w 2.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TECHNIKUM Różnica
język angielski 66,7% 53% 13,7 pkt proc.
język angielski 70,9% 62,1% 8,8 pkt proc.
język polski 61,8% 69,5% 7,7 pkt proc.
matematyka 48,4% 50,4% 2,0 pkt proc.
język polski 68,5% 68% 0,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 6,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 13,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 41 osób w szkole A i 12 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.