Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO vs III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.
📍 Częstochowa | Zdawalność: 99,5%
📍 Częstochowa | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 73 | 48,7% Me: 47% · σ: 16,1% · Mo: 47% | 515 | 6 | 59 | 58,8% Me: 62% · σ: 18,0% · Mo: 67% | 236 | 2 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 38 | 33,8% Me: 28% · σ: 20,4% · Mo: 23% | 685 | 8 | 44 | 41,3% Me: 37,5% · σ: 21,4% · Mo: 15% | 471 | 4 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 41 | 63,6% Me: 63% · σ: 16,6% · Mo: 80% | 217 | 3 | 37 | 47,1% Me: 50% · σ: 19,8% · Mo: 22% | 706 | 8 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 34 | 68,2% Me: 68,5% · σ: 20,6% · Mo: 53% | 116 | 2 | 15 | 50,8% Me: 55% · σ: 21,8% · Mo: 17% | 510 | 8 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 182 | 90,5% Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 98% | 480 | 4 | 173 | 93,2% Me: 95% · σ: 6,8% · Mo: 98% | 261 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 153 | 80,2% Me: 83% · σ: 15,1% · Mo: 92% | 493 | 4 | 162 | 81,0% Me: 85% · σ: 15,4% · Mo: 93% | 440 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 182 | 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 126 | 4 | 173 | 96,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 118 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 186 | 73,1% Me: 74% · σ: 12,0% · Mo: 75% | 214 | 1 | 173 | 65,9% Me: 65% · σ: 12,7% · Mo: 63% | 766 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 72 | 68,6% Me: 71% · σ: 19,7% · Mo: 71% | 156 | 1 | 39 | 59,0% Me: 66% · σ: 20,8% · Mo: 66% | 361 | 3 |
| język polski ustny (M) | 186 | 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 361 | 8 | 173 | 84,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 325 | 7 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 186 | 75,1% Me: 78% · σ: 14,9% · Mo: 80% | 457 | 4 | 173 | 75,1% Me: 78% · σ: 16,3% · Mo: 86% | 454 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 46 | 31% Me: 26% · σ: 20,1% · Mo: 12% | 926 | 8 | 58 | 42,3% Me: 46% · σ: 21,5% · Mo: 52% | 556 | 4 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 19 | 65,9% Me: 76% · σ: 20,2% · Mo: 78% | 138 | 2 | 17 | 62,8% Me: 74% · σ: 26,9% · Mo: 78% | 174 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,5%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO wypada lepiej w 5, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO w 7, przy 1 remisach.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 68,2% | 50,8% | 17,4 pkt proc. |
| geografia | 63,6% | 47,1% | 16,5 pkt proc. |
| matematyka | 31% | 42,3% | 11,3 pkt proc. |
| biologia | 48,7% | 58,8% | 10,1 pkt proc. |
| język polski | 68,6% | 59,0% | 9,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 34 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.