Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO i IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Częstochowa | Zdawalność: 99,5%
📍 Częstochowa | Zdawalność: 97,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 73 | 48,7% Me: 47% · σ: 16,1% · Mo: 47% | 515 | 6 | 114 | 51,4% Me: 55% · σ: 23,3% · Mo: 57% | 435 | 5 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 38 | 33,8% Me: 28% · σ: 20,4% · Mo: 23% | 685 | 8 | 68 | 41,4% Me: 41,5% · σ: 22,3% · Mo: 43% | 470 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 41 | 63,6% Me: 63% · σ: 16,6% · Mo: 80% | 217 | 3 | 65 | 52,5% Me: 55% · σ: 22,3% · Mo: 58% | 526 | 7 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 34 | 68,2% Me: 68,5% · σ: 20,6% · Mo: 53% | 116 | 2 | 33 | 51,5% Me: 55% · σ: 21,9% · Mo: 67% | 490 | 7 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 182 | 90,5% Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 98% | 480 | 4 | 261 | 88,7% Me: 93% · σ: 14,3% · Mo: 97% | 642 | 6 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 153 | 80,2% Me: 83% · σ: 15,1% · Mo: 92% | 493 | 4 | 235 | 78,1% Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: 92% | 645 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 182 | 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 126 | 4 | 261 | 92,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 350 | 8 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 186 | 73,1% Me: 74% · σ: 12,0% · Mo: 75% | 214 | 1 | 262 | 70,1% Me: 72% · σ: 13,4% · Mo: 73% | 417 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 72 | 68,6% Me: 71% · σ: 19,7% · Mo: 71% | 156 | 1 | 90 | 50,2% Me: 55,5% · σ: 27,2% · Mo: 57% | 679 | 8 |
| język polski ustny (M) | 186 | 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 361 | 8 | 262 | 88,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 123 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 186 | 75,1% Me: 78% · σ: 14,9% · Mo: 80% | 457 | 4 | 262 | 66,6% Me: 68% · σ: 21,8% · Mo: 66% | 904 | 7 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 46 | 31% Me: 26% · σ: 20,1% · Mo: 12% | 926 | 8 | 92 | 32,0% Me: 30% · σ: 24,0% · Mo: 6% | 895 | 7 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 19 | 65,9% Me: 76% · σ: 20,2% · Mo: 78% | 138 | 2 | 19 | 38,3% Me: 40% · σ: 17,5% · Mo: 34% | 593 | 8 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 97,7%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO wypada lepiej w 9, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA w 4.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA | Różnica |
|---|---|---|---|
| wiedza o społeczeństwie | 65,9% | 38,3% | 27,6 pkt proc. |
| język polski | 68,6% | 50,2% | 18,4 pkt proc. |
| historia | 68,2% | 51,5% | 16,7 pkt proc. |
| geografia | 63,6% | 52,5% | 11,1 pkt proc. |
| matematyka | 75,1% | 66,6% | 8,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 19 osób w szkole A i 19 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.