Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 38949)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

📍 Częstochowa | Zdawalność: 99,5%

SZKOŁA B (RSPO: 40944)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA

📍 Częstochowa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 73 48,7% Me: 47% · σ: 16,1% · Mo: 47% 515 6 39 63,9% 🏆 Me: 73% · σ: 24,9% · Mo: 87% 134 1
chemia poziom rozszerzony (M) 38 33,8% Me: 28% · σ: 20,4% · Mo: 23% 685 8 30 68,5% 🏆 Me: 75% · σ: 22,8% · Mo: 92% 48 1
geografia poziom rozszerzony (M) 41 63,6% 🏆 Me: 63% · σ: 16,6% · Mo: 80% 217 3 40 55,5% Me: 56,5% · σ: 20,2% · Mo: 47% 423 6
historia poziom rozszerzony (M) 34 68,2% 🏆 Me: 68,5% · σ: 20,6% · Mo: 53% 116 2 15 57,7% Me: 62% · σ: 17,2% · Mo: 40% 326 5
język angielski poziom podstawowy (M) 182 90,5% Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 98% 480 4 131 94,7% 🏆 Me: 97% · σ: 6,8% · Mo: 98% 165 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 153 80,2% Me: 83% · σ: 15,1% · Mo: 92% 493 4 111 88,3% 🏆 Me: 93% · σ: 14,2% · Mo: 95% 126 1
język angielski ustny (M) 182 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 126 4 131 96,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 97 2
język polski poziom podstawowy (M) 186 73,1% 🏆 Me: 74% · σ: 12,0% · Mo: 75% 214 1 134 70,8% Me: 72% · σ: 10,4% · Mo: 70% 363 2
język polski poziom rozszerzony (M) 72 68,6% 🏆 Me: 71% · σ: 19,7% · Mo: 71% 156 1 42 58,7% Me: 58,5% · σ: 19,8% · Mo: 26% 369 4
język polski ustny (M) 186 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 361 8 134 85,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 257 6
matematyka poziom podstawowy (M) 186 75,1% Me: 78% · σ: 14,9% · Mo: 80% 457 4 134 81,2% 🏆 Me: 86% · σ: 18,3% · Mo: 96% 229 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 46 31% Me: 26% · σ: 20,1% · Mo: 12% 926 8 80 53,0% 🏆 Me: 57% · σ: 24,9% · Mo: 70% 255 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 19 65,9% 🏆 Me: 76% · σ: 20,2% · Mo: 78% 138 2 9 57,1% Me: 60% · σ: 21,3% · Mo: 78% 272 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,5%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO wypada lepiej w 5, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA w 8.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA Różnica
chemia 33,8% 68,5% 34,7 pkt proc.
matematyka 31% 53,0% 22,0 pkt proc.
biologia 48,7% 63,9% 15,2 pkt proc.
historia 68,2% 57,7% 10,5 pkt proc.
język polski 68,6% 58,7% 9,8 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M), język niemiecki poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 34,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 38 osób w szkole A i 30 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.