Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy KATOLICKIE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BŁ. PIOTRA JERZEGO FRASSATI W NOWYM SĄCZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 83,3%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| historia sztuki poziom rozszerzony (M) | 11 | 51,8% Me: 45% · σ: 20,4% · Mo: -% | 81 | 2 | 13 | 48,1% Me: 48% · σ: 19,6% · Mo: -% | 99 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 140 | 77,2% Me: 85% · σ: 20,9% · Mo: 90% | 1708 | 13 | 17 | 84,2% Me: 93% · σ: 19,9% · Mo: 97% | 1033 | 10 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 104 | 64,4% Me: 65% · σ: 20,5% · Mo: 83% | 1901 | 12 | 11 | 85,8% Me: 88% · σ: 9,5% · Mo: 83% | 205 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 140 | 78,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1840 | 12 | 17 | 86,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 834 | 8 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 141 | 59,1% Me: 60% · σ: 13,6% · Mo: 63% | 1503 | 14 | 18 | 70% Me: 70% · σ: 9,1% · Mo: 65% | 427 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 80 | 47,1% Me: 51% · σ: 26,4% · Mo: 54% | 806 | 13 | 8 | 57,1% Me: 61,5% · σ: 9,8% · Mo: 63% | 432 | 8 |
| język polski ustny (M) | 141 | 76,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 966 | 13 | 18 | 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 250 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 141 | 49,1% Me: 48% · σ: 18,7% · Mo: 38% | 2230 | 19 | 18 | 38,3% Me: 34% · σ: 15,1% · Mo: 34% | 3342 | 28 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (92,2% vs 83,3%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 2, a KATOLICKIE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BŁ. PIOTRA JERZEGO FRASSATI W NOWYM SĄCZU w 6.
| Przedmiot | VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | KATOLICKIE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BŁ. PIOTRA JERZEGO FRASSATI W NOWYM SĄCZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 64,4% | 85,8% | 21,4 pkt proc. |
| język polski | 59,1% | 70% | 10,9 pkt proc. |
| matematyka | 49,1% | 38,3% | 10,7 pkt proc. |
| język polski | 47,1% | 57,1% | 10,0 pkt proc. |
| język polski | 76,5% | 85,9% | 9,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 21,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 104 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.