Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU czy PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ W RYBNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Rybnik | Zdawalność: 100%
📍 Rybnik | Zdawalność: 97,3%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 82 | 50,7% Me: 50% · σ: 19,2% · Mo: 73% | 456 | 2 | 27 | 43,0% Me: 42% · σ: 16,1% · Mo: 27% | 723 | 4 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 44 | 46,8% Me: 43% · σ: 22,1% · Mo: 28% | 342 | 2 | 15 | 37,7% Me: 37% · σ: 17,7% · Mo: 15% | 582 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 31 | 55,6% Me: 55% · σ: 15,4% · Mo: 37% | 421 | 4 | 6 | 60% Me: 66% · σ: 19,0% · Mo: -% | 296 | 2 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 34 | 57,2% Me: 57,5% · σ: 23,0% · Mo: 28% | 342 | 1 | 10 | 52,6% Me: 46,5% · σ: 17,3% · Mo: 40% | 463 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 250 | 92,8% Me: 95% · σ: 8,0% · Mo: 97% | 291 | 3 | 72 | 83,4% Me: 89% · σ: 18,9% · Mo: 98% | 1106 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 129 | 78,9% Me: 83% · σ: 16,1% · Mo: 95% | 584 | 3 | 58 | 70,7% Me: 73% · σ: 20,3% · Mo: 70% | 1280 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 250 | 90,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 524 | 3 | 72 | 76,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2086 | 7 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 252 | 68,4% Me: 68% · σ: 13,5% · Mo: 63% | 550 | 4 | 73 | 65,7% Me: 65% · σ: 13,7% · Mo: 82% | 787 | 5 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 89 | 48,7% Me: 49% · σ: 20,1% · Mo: 40% | 746 | 2 | 25 | 33,9% Me: 37% · σ: 20,5% · Mo: 3% | 1377 | 4 |
| język polski ustny (M) | 252 | 75,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1081 | 4 | 73 | 69,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1764 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 252 | 79,0% Me: 82% · σ: 14,6% · Mo: 98% | 309 | 3 | 73 | 67,7% Me: 72% · σ: 20,5% · Mo: 46% | 853 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 121 | 38,1% Me: 34% · σ: 22,9% · Mo: 58% | 685 | 3 | 18 | 34,2% Me: 40% · σ: 20,9% · Mo: 0% | 817 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,3%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU wypada lepiej w 11, a PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ W RYBNIKU w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU | PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ W RYBNIKU | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 48,7% | 33,9% | 14,8 pkt proc. |
| język angielski | 90,0% | 76,2% | 13,8 pkt proc. |
| matematyka | 79,0% | 67,7% | 11,3 pkt proc. |
| język angielski | 92,8% | 83,4% | 9,4 pkt proc. |
| chemia | 46,8% | 37,7% | 9,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 89 osób w szkole A i 25 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.