Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. JERZEGO KUKUCZKI W ZESPOLE SZKÓL NR 3 RYBNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 82 50,7% 🏆 Me: 50% · σ: 19,2% · Mo: 73% 456 2 55 21,3% Me: 17% · σ: 12,7% · Mo: 15% 1750 11
chemia poziom rozszerzony (M) 44 46,8% 🏆 Me: 43% · σ: 22,1% · Mo: 28% 342 2 10 13,9% Me: 7,5% · σ: 17,2% · Mo: 5% 1133 6
geografia poziom rozszerzony (M) 31 55,6% 🏆 Me: 55% · σ: 15,4% · Mo: 37% 421 4 30 28% Me: 24% · σ: 16,2% · Mo: 7% 1932 9
historia poziom rozszerzony (M) 34 57,2% 🏆 Me: 57,5% · σ: 23,0% · Mo: 28% 342 1 5 32,6% Me: 32% · σ: 23,0% · Mo: -% 994 5
język angielski poziom podstawowy (M) 250 92,8% 🏆 Me: 95% · σ: 8,0% · Mo: 97% 291 3 159 68,4% Me: 78% · σ: 25,1% · Mo: 95% 2679 11
język angielski poziom rozszerzony (M) 129 78,9% 🏆 Me: 83% · σ: 16,1% · Mo: 95% 584 3 97 60,5% Me: 62% · σ: 23,6% · Mo: 47% 2310 9
język angielski ustny (M) 250 90,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 524 3 158 71,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2675 10
język polski poziom podstawowy (M) 252 68,4% 🏆 Me: 68% · σ: 13,5% · Mo: 63% 550 4 163 57,8% Me: 57% · σ: 14,8% · Mo: 52% 1672 6
język polski poziom rozszerzony (M) 89 48,7% 🏆 Me: 49% · σ: 20,1% · Mo: 40% 746 2 55 29,4% Me: 23% · σ: 28,2% · Mo: 0% 1566 7
język polski ustny (M) 252 75,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1081 4 162 61,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2706 8
matematyka poziom podstawowy (M) 252 79,0% 🏆 Me: 82% · σ: 14,6% · Mo: 98% 309 3 163 44,0% Me: 42% · σ: 17,6% · Mo: 42% 2773 10
matematyka poziom rozszerzony (M) 121 38,1% 🏆 Me: 34% · σ: 22,9% · Mo: 58% 685 3 11 13,1% Me: 4% · σ: 19,3% · Mo: 4% 1808 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 24 62,2% 🏆 Me: 69% · σ: 20,3% · Mo: 70% 188 1 18 22% Me: 14% · σ: 13,8% · Mo: 14% 873 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 82,1%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU wypada lepiej w 13, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. JERZEGO KUKUCZKI W ZESPOLE SZKÓL NR 3 RYBNIKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. JERZEGO KUKUCZKI W ZESPOLE SZKÓL NR 3 RYBNIKU Różnica
wiedza o społeczeństwie 62,2% 22% 40,2 pkt proc.
matematyka 79,0% 44,0% 35,0 pkt proc.
chemia 46,8% 13,9% 32,9 pkt proc.
biologia 50,7% 21,3% 29,4 pkt proc.
geografia 55,6% 28% 27,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 17,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 40,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 24 osób w szkole A i 18 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.