Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Rybnik | Zdawalność: 100%
📍 Rybnik | Zdawalność: 99,3%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 82 | 50,7% Me: 50% · σ: 19,2% · Mo: 73% | 456 | 2 | 43 | 42,5% Me: 38% · σ: 17,1% · Mo: 27% | 743 | 5 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 44 | 46,8% Me: 43% · σ: 22,1% · Mo: 28% | 342 | 2 | 29 | 32,3% Me: 28% · σ: 21,0% · Mo: 5% | 717 | 4 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 31 | 55,6% Me: 55% · σ: 15,4% · Mo: 37% | 421 | 4 | 16 | 43,1% Me: 46% · σ: 11,9% · Mo: 50% | 893 | 5 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 34 | 57,2% Me: 57,5% · σ: 23,0% · Mo: 28% | 342 | 1 | 11 | 49,9% Me: 53% · σ: 22,8% · Mo: 25% | 532 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 250 | 92,8% Me: 95% · σ: 8,0% · Mo: 97% | 291 | 3 | 140 | 86,8% Me: 92% · σ: 12,7% · Mo: 95% | 817 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 129 | 78,9% Me: 83% · σ: 16,1% · Mo: 95% | 584 | 3 | 132 | 71,9% Me: 78% · σ: 19,0% · Mo: 80% | 1158 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 250 | 90,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 524 | 3 | 140 | 79,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1667 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 252 | 68,4% Me: 68% · σ: 13,5% · Mo: 63% | 550 | 4 | 140 | 71,8% Me: 73% · σ: 12,3% · Mo: 73% | 289 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 89 | 48,7% Me: 49% · σ: 20,1% · Mo: 40% | 746 | 2 | 70 | 40,9% Me: 38,5% · σ: 27,6% · Mo: 0% | 1086 | 3 |
| język polski ustny (M) | 252 | 75,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1081 | 4 | 140 | 59,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2982 | 9 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 252 | 79,0% Me: 82% · σ: 14,6% · Mo: 98% | 309 | 3 | 140 | 61,1% Me: 61% · σ: 18,8% · Mo: 56% | 1211 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 121 | 38,1% Me: 34% · σ: 22,9% · Mo: 58% | 685 | 3 | 15 | 14,9% Me: 8% · σ: 15,7% · Mo: 2% | 1691 | 7 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 24 | 62,2% Me: 69% · σ: 20,3% · Mo: 70% | 188 | 1 | 18 | 44,1% Me: 37% · σ: 22,7% · Mo: 32% | 474 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,3%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU wypada lepiej w 12, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 38,1% | 14,9% | 23,2 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 62,2% | 44,1% | 18,1 pkt proc. |
| matematyka | 79,0% | 61,1% | 17,9 pkt proc. |
| język polski | 75,3% | 59,6% | 15,7 pkt proc. |
| chemia | 46,8% | 32,3% | 14,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 121 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.