Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU czy AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Rybnik | Zdawalność: 100%
📍 Rybnik | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 82 | 50,7% Me: 50% · σ: 19,2% · Mo: 73% | 456 | 2 | 9 | 48,9% Me: 50% · σ: 16,3% · Mo: -% | 509 | 3 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 18 | 41,8% Me: 40,5% · σ: 21,3% · Mo: 25% | 410 | 3 | 11 | 56% Me: 57% · σ: 21,0% · Mo: -% | 187 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 31 | 55,6% Me: 55% · σ: 15,4% · Mo: 37% | 421 | 4 | 6 | 64,3% Me: 66,5% · σ: 23,9% · Mo: -% | 206 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 250 | 92,8% Me: 95% · σ: 8,0% · Mo: 97% | 291 | 3 | 50 | 94,2% Me: 97% · σ: 6,2% · Mo: 97% | 196 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 129 | 78,9% Me: 83% · σ: 16,1% · Mo: 95% | 584 | 3 | 45 | 85,7% Me: 90% · σ: 12,8% · Mo: 97% | 209 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 250 | 90,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 524 | 3 | 50 | 87,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 744 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 252 | 68,4% Me: 68% · σ: 13,5% · Mo: 63% | 550 | 4 | 50 | 76,3% Me: 77% · σ: 10,6% · Mo: 78% | 96 | 2 |
| język polski ustny (M) | 252 | 75,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1081 | 4 | 50 | 85,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 258 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 252 | 79,0% Me: 82% · σ: 14,6% · Mo: 98% | 309 | 3 | 50 | 88,2% Me: 92% · σ: 11,6% · Mo: 96% | 73 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 121 | 38,1% Me: 34% · σ: 22,9% · Mo: 58% | 685 | 3 | 41 | 55,8% Me: 60% · σ: 23,2% · Mo: 40% | 209 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU wypada lepiej w 2, a AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ w 8.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU | AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 38,1% | 55,8% | 17,6 pkt proc. |
| fizyka | 41,8% | 56% | 14,2 pkt proc. |
| język polski | 75,3% | 85,8% | 10,5 pkt proc. |
| matematyka | 79,0% | 88,2% | 9,2 pkt proc. |
| geografia | 55,6% | 64,3% | 8,8 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 17,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 121 osób w szkole A i 41 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.